Praca w IT bez doświadczenia – od czego zacząć?

Praca w IT jest popularna, ponieważ stanowi dla wielu możliwość na rozpoczęcie stabilnej kariery z dobrym wynagrodzeniem i innymi, licznymi korzyściami. Rynek zawodowy dla specjalistów informatyki jest silny, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w tej dziedzinie duże (a będzie jeszcze większe). To sposób na interesujące i pełne wyzwań życie. Jak je rozpocząć?

Pierwsza praca w IT bez doświadczenia – czy to możliwe?

W branży IT istnieje wiele ofert pracy na poziomie podstawowym, które nie wymagają żadnego doświadczenia. Jednak zajęcia te są zazwyczaj nisko płatne i mogą nie oferować zbyt wielu możliwości awansu. Aby dostać dobrą pracę z zakresu IT, zwykle konieczne jest posiadanie przynajmniej pewnego doświadczenia w tej dziedzinie.

Droga każdego człowieka do branży IT będzie inna. Niektóre sposoby na zdobycie pierwszego doświadczenia w branży wysokich technologii obejmują:

  • studiowanie informatyki lub pokrewnej dziedziny na uniwersytecie;
  • odbycie stażu lub praktyki w firmie informatycznej;
  • nauczenie się programowania i innych wymaganych umiejętności samemu (kursy i szkolenia).

Należy również rozważyć pracę w miejscu oferującym niskie wynagrodzenie. Być może nie jest to wymarzona sytuacja, ale pozwala na przyuczenie się zawodu pod okiem innych specjalistów i stworzenie odpowiedniego portfolio. Profil na LinkedIn nie jest nic warty, jeżeli nie można w nim zamieścić ciekawych projektów będących odzwierciedleniem wiedzy i kompetencji.

Branża IT – jak nauczyć się programowania i kodowania?

Jak nauczyć się programowania i kodowania? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ najlepszy sposób nauki obu czynności zależy od indywidualnego stylu uczenia się i wyznaczonych celów. Istnieje jednak kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc na początku tej przygody:

  • Nie warto uczyć się wszystkiego na raz. Najlepiej skupić się najpierw na opanowaniu podstaw. Kiedy nie będą sprawiać żadnych trudności, można przejść do bardziej zaawansowanych koncepcji. To znaczy również, że lepiej poznać dokładnie jeden wybrany język programowania, niż poznać szczątkowo kilka.
  • Znaleźć dobre źródło wiedzy. Istnieje wiele wspaniałych książek, stron internetowych i kursów online, które uczą jak programować. Dobrze jest wybrać te, które obejmują tematy, którymi jest się zainteresowanym i które są na przystępnym poziomie (początkujący będą mieć problemy z przyswojeniem nawet przystępnie opisanej wiedzy eksperckiej – pewnych etapów przygody nie da się przeskoczyć).
  • Ćwiczyć. Najlepszym sposobem na nauczenie się czegokolwiek jest praktyka. Osoby, które poznały podstawy programowania, powinny zacząć pisać jakiś kod! Na początek małe programy do rozwiązywania prostych problemów, a następnie stopniowo zwiększać złożoność pisanych programów. Dobrym pomysłem jest uczestniczenie w projektach na platformie GitHub – rekruterzy często szukają tam nowych, młodych talentów.

Na co zwracają uwagę pracodawcy firm wysokich technologii?

Jedną z najważniejszych rzeczy, których wymagają pracodawcy z branży IT, są umiejętności. Zarówno twarde (techniczne), jak i miękkie. Drugie da się zaprezentować i udowodnić podczas rozmów kwalifikacyjnych, a pierwsze przedstawiając swoje CV oraz portfolio.

Dla wielu firm ważne jest też wykształcenie kandydata. Ukończenie prestiżowych studiów informatycznych z renomowanej uczelni może dać starającemu się o pracę przewagę nad innymi. Nie jest to oczywiście zasadą, bo podczas rekrutacji najważniejszy jest odpowiedni pokaz swoich umiejętności. Jednakże, w przypadku wielu największych firm, a zwłaszcza międzynarodowych, brak dyplomu może stać się przeszkodą w rozpoczęciu kariery.

Istnieje wiele powodów, aby rozważyć pracę w branży IT. To branża rozwijająca się w sposób dynamiczny, która daje wiele możliwości awansu. Zawody informatyczne są zazwyczaj dobrze płatne (nawet na stanowisku juniorskim), a pracodawcy często oferują dobre świadczenia. Nie bez powodu znalezienie swojej pierwszej posady w tym sektorze jest dla wielu spełnieniem marzeń!

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

23-09-2022


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie