SANOK: Wernyhora w Galerii o smaku kawy

SANOK / PODKARPACIE. Już w najbliższą niedzielę, 7 lipca w Galerii o smaku kawy odbędzie się koncert zespołu Werhyhora. Wydarzenie zaplanowano w ramach Festiwalu Etno Bieszczady. Wstęp jest bezpłatny.

Wernyhora to sanocki zespół world music/folkowy. Od 2020 r. zdobył szereg nagród muzycznych m.in. Nagrodę Główną na Mikołajkach Folkowych (2020), I nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja (2021) a także dwukrotnie II nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku (2022, 2023). Wernyhora ma na koncie ponad 50 koncertów w Polsce i za granicą. Zespół występował m.in. na scenach Etno Portu w Poznaniu (2021), Festiwalu w Rudolstadt w Niemczech (2022) i World Music Festiwal w Bratysławie w Słowacji (2022). Zespół wydał także dwie płyty: „Bojkowski głos Bieszczadu” oraz „Tolokę”.

Główne źródło inspiracji grupy to tradycje polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza muzyka mieszkańców Karpat (od Łemkowszczyzny, przez Bojkowszczyznę po Huculszczyznę). Wernyhora prezentowała się na najważniejszych festiwalach folkowych i world music w Polsce m.in. na festiwalu EtnoKraków Rozstaje, Ethno Port w Poznaniu, Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie czy Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Ich koncerty oczarowują pięknem aranżacji instrumentalnych i wrażliwością wokalistki.\

Skład zespołu:
Daria Kosiek – wokalistka o niepowtarzalnym głosie, stypendystka MKiDN. Dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom wokalnym otrzymała nagrodę specjalną im. Czesława Niemena w ramach Festiwalu Nowa Tradycja (2021), a także na festiwalach: Kropa i Sabałowe Bajania (2019). Prócz Wernyhory śpiewa także w kobiecym zespole Widymo i projekcie Lirofonia.

Anna Oklejewicz – multiinstrumentalistka rozkochana w instrumentach smyczkowych, grająca w projektach pagan metalowych i dark folkowych. W Wernyhorze odpowiada za instrumenty smyczkowe, w tym fidel i viola da gamba.

Maciej Harna – lirnik i wyjątkowy aranżer Wernyhory, muzykolog, pedagog, twórca (założyciel i kompozytor) multiinstrumentalnej Orkiestry Jednej Góry Matragona, współpracuje z zespołami KSU, Lirofonia, Karpaton (Słowacja). Stypendysta MKiDN.

WERNYHORA koncert
07.07.2024, godz.17:00
Galeria o smaku kawy INTERPIANO ul. 3 maja 15, Sanok
WSTĘP WOLNY

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Etno Bieszczady, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, edycja 2024.

źródło: materiały organizatora

02-07-2024


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie