SANOK / PODKARPACIE. Sanockie Muzeum Historyczne może poszczycić się niezwykłymi znaleziskami. Dziś otworzona została pierwsza stała ekspozycja. Eksponaty najczęściej są przypadkowe - odkryte podczas codziennych prac oraz niezwykle cenne.

,,Historie w ziemi zapisane" to tytuł wystawy udostępnionej dla zwiedzających w sanockim Muzeum Historycznym. Jej twórcami są Maria Zielińska oraz Piotr Kotowicz. Zaprezentowana została w najstarszej części Zamku i jak mówi sam Dyrektor Muzeum, Wiesław Banach: - Uroda wnętrza jest dopełnieniem całości ekspozycji. - I zapewnia - Kolejne ekspozycje przed nami, jednak wszystko wymaga czasu i pieniędzy.

Dzisiejsze spotkanie inaugurujące wystawę rozpoczęło się od wykładu Piotra Kotowicza, który przedstawił nie tylko historię wystawy, ale także dzieje sanockiej archeologii. - Długo zastanawialiśmy się, jaki nadać tytuł wystawie. Każdy przedmiot ma swoją historię, dlatego wydaje nam się, że tytuł tej wystawy wpisuje się w nią doskonale. Archeologia jest nauką trudną, ale przynoszącą ogromną radość i wielkie emocje. Wydobywana jest historia danego miejsca. Wykopaliska pozwoliły nam odkryć historie z pozoru znane. W zbiorach naszej wystawy znajdują się eksponaty jeszcze z czasów celtyckich. Jest tam także dzban, którego genezy nie znamy do tej pory. Wysłaliśmy sporo maili do wielu zagranicznych profesorów. Historia przedmiotu nadal pozostaje zagadką.

Jednym z eksponatów wystawy jest także but - nazwany przez pracowników Muzeum - butem Królowej Sonki, o którym już wcześniej pisaliśmy TUTAJ.

Wystawę podziwiać można w godzinach pracy Muzeum: - pon. 8:00 – 12:00 - pozostałe dni tygodnia 9:00 – 17:00.

My dziś pokażemy Państwu część eksponatów uwiecznionych na zdjęciach. Warto je jednak zobaczyć na żywo.

[gallery link="file"]