Znajdź obiekt w Bieszczadach:

Pokaż

W naszej bazie znajduje się: 230 obiektów turystycznych
Dodaj swój obiekt noclegowy

Zobacz widoki z naszych
kamer internetowch:

NOWOŚĆ !MAPA - Znajdź obiekt na mapie

Choinki z lasu już jadą! (ZDJĘCIA)

Dodano: 15-12-2016

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie prowadzą już sprzedaż żywych drzewek pochodzących z leśnych plantacji choinkowych. W ciągu minionego tygodnia do obrotu trafiło prawie cztery tysiące świerków, ale coraz większym powodzeniem cieszą się też jodły i sosny.
Drzewka hodowane są na specjalnych plantach choinkowych, zakładanych najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym, jak również z cięć pielęgnacyjnych w młodnikach.

Co roku leśnicy podkarpaccy przygotowują od 4 do 6 tysięcy choinek o wymiarach „domowych” do 2,5 metra wysokości, za które trzeba zapłacić 21-59 złotych. Realizowane są też zamówienia specjalne na drzewka wyższe, nawet do 10 metrów, np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych. Ich cena ustalana jest indywidualnie i waha się od 70 do 180 złotych. Najtańsze są „pokojowe” sosny w Nadleśnictwie Lubaczów, które można kupić już za 16 złotych.

DR.0620.126.2016 choinki z lasu jadą DSC0123

Sprzedaż choinek to przede wszystkim ważny element tradycji, którą chcemy kontynuować, bo wielu ludzi bardzo sobie ceni fakt, że mogą drzewko nabyć prosto z lasu – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. - Cieszy nas powrót do tradycji żywego drzewka świątecznego. Jeszcze do niedawna jako bardzo ekologiczne reklamowane były sztuczne drzewka, których użycie ma jakoby oszczędzić las. Tymczasem do wytworzenia plastikowej choinki używa się substancji, których już samo uzyskanie powoduje poważne szkody w środowisku.

Choinki naturalne pochodzą ze specjalnie zakładanych plantacji, np. pod liniami energetycznymi, gdzie normalny, wysoki las i tak nie może rosnąć. Poza tym drzewka podczas kilkuletniego intensywnego wzrostu wiążą w sobie znaczne ilości dwutlenku węgla. Na dodatek korzenie pozostałe po wycięciu pozostają w glebie, powodując jej wzbogacenie w próchnicę, zaś samo drzewko może też być wykorzystane jako opał lub po rozdrobnieniu nawóz, powracając w ten sposób do środowiska.

Choinki można nabyć w biurach nadleśnictw lub bezpośrednio u leśniczych, prowadzonych plantacje choinkowe. Najwięcej, ponad dwa tysiące sztuk, przygotowało tradycyjnie Nadleśnictwo Leżajsk.

DR.0620.126.2016 Sosnowa choinka nie wymaga wielu ozdób

 

materiały nadesłane