50 lat Bieszczadzkiego Parku Narodowego – sympozjum w Krakowie

W sobotę w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie zorganizowano Sympozjum pod hasłem: „50 lat Bieszczadzkiego Parku Narodowego”. Była to dla pracowników BPN możliwość spotkania się z przewodnikami i pasjonatami turystyki górskiej i opowiedzenie o najważniejszych walorach przyrodniczych Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

– W trakcie sympozjum, Adam Szary adiunkt w BdPN, przybliżył największe osiągnięcia Parku w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu na przestrzeni 50-lat funkcjonowania. Opowiedział także o wybranych atrakcjach przyrodniczych i kulturowych na ścieżkach edukacyjnych i szlakach. Przypomnijmy, że Park posiada blisko 140 km pieszych szlaków i ścieżek przyrodniczych, które są bardzo dobrze wyposażone w infrastrukturę turystyczną i edukacyjną. Cenimy sobie również długoletnią współpracę ze środowiskiem przewodników górskich i terenowych. Najbliższe spotkanie z przewodnikami zaplanowane jest już w najbliższą sobotę w Ośrodku Edukacji Ekologicznej BdPN w Ustrzykach Dolnych – informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Bieszczadzki Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków narodowych. Położony jest w Bieszczadach Zachodnich. Utworzony został w 1973 roku. W 1992 roku stał się częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Od 2021 roku 11% powierzchni parku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest trzecim, co do wielkości parkiem narodowym Polski i największym parkiem narodowym w polskich górach. Większa część Bieszczadów Zachodnich, w tym Bieszczadzki Park Narodowy została objęta ochroną w ramach europejskiej sieci Natura 2000.

Źródło: BPN
Fot. S. Sieradzki/AZS/WZ

04-12-2023


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie