GRANICA. W Przemyślu powstaje Komponent Obrony Pogranicza (ZDJĘCIA)
01-07-2024
PODKARPACIE / PRZEMYŚL. W Wojskach Obrony Terytorialnej trwa transformacja zmierzająca do utworzenia w jej strukturach Komponentu Obrony Pogranicza, którego rolą będzie wspieranie bezpieczeństwa wschodniej i północnej granicy Polski.
W roku 2022 została podpisana koncepcja powołania Komponentu Obrony Pogranicza (KOP), którego elementy zostały zlokalizowane w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko- mazurskim i podkarpackim. Nowy komponent będzie oparty na 19 i 20 brygadzie obrony terytorialnej oraz na już istniejących wydzielonych batalionach z 1 i 4 brygady. Proces przekształcania już się rozpoczął i trwa.
Głównym zadaniem żołnierzy wchodzących w skład KOP będzie wspieranie w czasie pokoju Straży Granicznej w ochronie pasa granicznego, a w okresie konfliktu zbrojnego obrona granicy Państwa.
Skrót KOP nie jest przypadkowy. PBOT odwołuje się do tradycji sprzed II wojny światowej, kiedy to obok Straży Granicznej istniał Korpus Ochrony Pogranicza, jako formacja wojskowa.
Nowy komponent nawiązuje do przedwojennego KOP w ramach zadań operacyjnych i koncepcji wzmocnienia obrony granicy. Dowództwo WOT planuje zwiększenie poziomu uzawodowienia batalionów obrony pogranicza, a także wyposażenie w sprzęt umożliwiający prowadzenie operacji w trudnym terenie przygranicznym, we współdziałaniu ze Strażą Graniczną oraz samodzielnie.
W przemyskiej brygadzie obrony terytorialnej widoczne są już zmiany wynikające z przeformowania brygad WOT, co uwidoczniło się m.in. w nazewnictwie 201, 202 i 203 batalionu. Zmieniły one swoją nazwę z batalionu lekkiej piechoty (blp) na batalion obrony pogranicza (bop). W niedalekiej przyszłości swoją nazwę zmieni także 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej stając się 20. Przemyską Brygadą Obrony Pogranicza. Aby rozwój Przemyskiej Brygady OT był dostosowany do jej potrzeb w dniu 6 maja 2024 r. w jej skład wszedł 203 bop z Sanoka, powodując, że Stały Rejon Odpowiedzialności (SRO) Brygady oprócz powiatów lubaczowskiego przemyskiego i jarosławskiego objął praktycznie również całe Bieszczady z powiatami bieszczadzkim, leskim i sanockim.
Mieszkańcy Ziemi Przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Pierwsza taka okazja pojawi się w dniu 16 sierpnia 2024 r. w ramach programu „Wakacje z WOT”.
źródło: materiały nadesłane
zdjęcia: 20 PBOT
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie