Podziemia otwarte! Unikalna atrakcja historyczna z nowoczesnymi efektami (VIDEO, ZDJĘCIA)

|

Podziemia otwarte! Unikalna atrakcja historyczna z nowoczesnymi efektami (VIDEO, ZDJĘCIA)

WWW.PRZEMYSL112.PL / PODKARPACIE. W Przemyślu zorganizowano oficjalne otwarcie Podziemnej Trasy Turystycznej. Prowadzi ona przez kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego ratusza, poprzez zabytkowy kolektor sanitarny i łącznik podziemny wprost do piwnic Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Nowa atrakcja turystyczna odwołuje do złotego wieku, a w poszczególnych salach dostępne są ekspozycje prezentujące sceny z życia w XVI wieku. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest teraz 30 pomieszczeń, a podziemny układ piwnic jest tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta.


grafika poglądowa

Podziemna Trasa Turystyczna, od dawna zapowiadana atrakcja przemyska, jest już dostępna dla zwiedzających. Oficjalne otwarcie odbyło się tuż przed południem 30 marca, a wkrótce potem pierwsi mieszkańcy mogli zobaczyć, co kryją przemyskie piwnice. A atrakcji przybliżających XVII – wieczny Przemyśl jest naprawdę wiele. Zapraszamy!

Symboliczne otwarcie odbyło się przed samym wejściem do przemyskich podziemi, w pobliżu pomnika Jana III Sobieskiego. Przecięcia wstęgi dokonali Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent Wojciech Bakun, Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal, Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków Beata Kot, Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz, Naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Beata Bielecka oraz przedstawiciel wykonawcy Andrzej Pelczar. Ten moment oznajmił wystrzał z hakownicy obsługiwanej przez rekonstruktorów. Inwestycję poświęcił i poprowadził wspólną modlitwę Biskup Przemyski Stanisław Jamrozek.

W miejscy gdzie na co dzień zwiedzający będą oglądać teatrzyk opowiadający bajkę osadzoną w Przemyślu z czasów „złotego wieku”, odbyło się krótkie spotkanie zaproszonych gości, podczas którego Wicemarszałek Piotr Pilch podzielił się swoimi wrażeniami z trasy, podkreślając, że będzie ona zapewne nie tylko ogromną atrakcją Przemyśla, ale całego regionu i województwa.

Prezydent Wojciech Bakun podziękował zaś samemu Wicemarszałkowi, jako że to decyzją Zarządu Województwa kilka lat temu nasza inwestycja otrzymała dofinansowanie. Dodał, że „złoty wiek” Przemyśla to dowód, że dzięki naszej bogatej historii i pracy naszych przodków mamy się czym chwalić i możemy być dumni z tego dorobku.

Być może dzięki trasie podziemnej turyści zaczną nie tylko rozpoznawać Przemyśl, jako Miasto-ratownika, jak to w ostatnim roku ma miejsce, ale też zainteresują się również tą bogatą historią miasta Przemyśla i zechcą odwiedzić i poznać je nieco dogłębniej – powiedział m.in. Prezydent Miasta.

W szczególny sposób podziękował obecnemu profesorowi dr hab. Jerzemu Motylewiczowi, który przez cały czas prac w przemyskich podziemiach pełnił nadzór i opiekę merytoryczną nad aranżacją pomieszczeń trasy. Składając mu gratulacje przypomniał, że zwiedzając trasę usłyszymy nie raz głos samego Pana profesora, który zresztą z ogromną swobodą podczas otwarcia zaznajomił zgromadzonych pokrótce z dorobkiem Przemyśla z czasów „złotego wieku”:

Jedno z powiedzeń, które towarzyszy mi całe życie i które starałem się wpajać swoim studentom: ludzie dzielą się na prawdziwych i nieprawdziwych. Prawdziwi, to ci którzy dzięki swojej pracy pozostawiają coś po sobie, ci drudzy nie pozostawiają po sobie nic, ich aktywność jest niewielka. Ludzie renesansu, to ludzie pracy – budujący renesansowy Przemyśl też wyznawali tę zasadę.

Nie będziemy zdradzać, co zobaczycie w kolejnych salach, które przeszli już pierwsi zwiedzający. Powiemy jedynie, że to nie tradycyjne zwiedzanie, a odkrywanie historii i obyczajowości dawnych przemyślan w czynny i ciekawy sposób, zarówno przy użyciu tradycyjnych narzędzi, jak multimediów i innych interaktywnych działań. Na sam koniec wycieczki, którą możecie Państwo odbyć z przewodnikiem, który barwnie opowie o historii lub z audioprzewodnikiem z audiodeskrypcją, dostępna jest też aplikacja mobilna, którą można zainstalować nieodopłatnie we własnym smartfonie.

Podziemna Trasa Turystyczna jest otwarta:

– od wtorku do soboty w godzinach 9.00 – 16.00, ostatnie wejście o godzinie 14.30. – w niedzielę w godzinach 11.00-15.00, ostatnie wejście o godzinie 13.30.

Ceny biletów:

– bilet normalny – 22 zł, – bilet ulgowy – 11 zł (uczniowie szkół, studenci, emeryci i renciści oraz osobom niepełnosprawne), uczestnicy programu Karty Rodziny Wielodzietnej z Przemyśla i Żurawicy (odpowiednio zniżki 50% i 30 %), dzieci w wieku od 3 do 7 lat – 1 zł

Zapraszamy!

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk, zdjęcia: Grzegorz Karnas, źródło: materiały nadesłane

źródło video: www.Przemysl112.pl


31-03-2023

Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie