Akt oskarżenia dla członków gangu rozpracowanego przez śledczych z BiOSG (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała akt oskarżenia przeciwko szefowi oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Szajka zajmowała się nielegalnym handlem olejem silnikowym, suszem tytoniowym oraz praniem brudnych pieniędzy.

Sprawa, która znalazła swój finał w sądzie jest efektem wieloletniego i wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno – Śledczego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

– Geneza działalności grupy sięga 2012 roku. Wtedy oskarżeni sprowadzili do Polski z innych państw UE ponad 200 ton suszu tytoniowego. Dokonując wpłat gotówkowych, przyjmując przelewy na ustalone rachunki bankowe i finalnie wykonując transfery do podmiotów krajowych i zagranicznych „wyprali” ponad 2,5 mln euro. Jak ustalono, wskutek przestępczej działalności grupy w latach 2012-2015 w wielkiej wartości uszczuplono należności dla Skarb Państwa, tj. podatku akcyzowego i VAT w łącznej kwocie przekraczającej 113 mln złotych – informuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

Na trop grupy przestępczej wpadli śledczy z Bieszczadzkiego OSG na przełomie 2013/2014 roku. Zatrzymali wtedy transport z tytoniem i zlikwidowali na terenie woj. małopolskiego nielegalną fabrykę oraz magazyn wypełniony wyrobami akcyzowymi (łącznie 10 ton tytoniu oraz 4 tony suszu tytoniowego). Dokonano również zatrzymania na gorącym uczynku pięciu osób, dwóch obywateli RP oraz trzech obywateli Ukrainy. Wobec zatrzymanych w 2015 roku prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu.

– Na początku 2015 roku, na terenie jednej z posesji w woj. podkarpackim zlikwidowano linię technologiczną do rozlewania i etykietowania oleju silnikowego. Zatrzymano trzy osoby, które były bezpośrednio zaangażowane w konfekcjonowanie oleju silnikowego. Zabezpieczono cysternę z ładunkiem oleju silnikowego o masie 23,5 ton oraz ponad 10 tys. litrów oleju silnikowego. W toku śledztwa zabezpieczono szereg dokumentacji i uzyskano informacje wskazujące, że nielegalny obrót zarówno olejem silnikowym, jaki i suszem tytoniowym odbywał się przy udziale podmiotów gospodarczych założonych do tego celu na terenie Polski, Republiki Czeskiej i Słowackiej, a także innych krajów europejskich i afrykańskich, pełniących rolę tzw. słupów. Ustalono szereg rachunków bankowych założonych na te firmy oraz ich właścicieli, które służyły do transferowania środków pieniężnych w celu udaremnienia bądź utrudnienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia – dodaje BOSG.

14-276672

W ramach postępowania mundurowi wykonali szereg czynności poza granicami Polski. Były to działania realizowane w drodze europejskiego nakazu dochodzeniowego przez organy ścigania Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Włoch i Ukrainy. W efekcie zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie 4 kolejnym osobom zarzutów popełnienia przestępstwa brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, nielegalnego sprowadzenia na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

29 września 2023 roku Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. To obywatele Polski w wieku od 39 do 68 lat. Łukaszowi Z. – szefowi grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, z kolei jej członkowie: Andrzej Z. Marcin H., Marek M. oraz Dorian A. mogą spędzić w więzieniu do 5 lat.

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej / Piotr Zakielarz


07-12-2023


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie