BIESZCZADY. Gwałtowne pogorszenie pogody! Odradzają wyjścia w góry

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Bieszczadzki Park Narodowy oraz Bieszczadzka Grupa GOPR przestrzegają przed trudnymi warunkami i odradzają wyjścia w góry. Jak czytamy w komunikatach, w ciągu ostatnich 12 godzin w Bieszczadach spadło 40 cm śniegu. Obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego.

40-centymetrowe opady śniegu w ciągu ostatnich 12 h z towarzyszącym silnym wiatrem doprowadziły do pojawienia się niewielkiego I-go st. w pięciostopniowej skali zagrożenia lawinowego, przede wszystkim w miejscach odłożenia śniegu przez wiatr. Pokrywa śnieżna nierównomierna, średnio 30cm w grzbietowych partiach, punktowo w miejscach nawianych do 70cm. Na większości obszaru stabilizowana przez kamienie i nieprzykrytą roślinność, możliwe niewielkie obszary z uformowanymi pod wpływem wiatru deskami śnieżnymi. W ciągu dnia możliwe przejaśnienia z utrzymującym się wiatrem północnym, północno-zachodnim w porywach do 40 km/h. Temperatury do -5 ˚C w wyższych partiach – czytamy w komunikacie Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Z powodu intensywnych opadów śniegu w górach nastąpiło gwałtowne pogorszenie warunków pogodowych. Na szlakach znajdują się powalone drzewa i zwisające gałęzie. Szlaki są nieprzetarte, a na drzewach występuje okiść grożąca dalszymi powałami drzew. Obecnie nie ma warunków do uprawiania turystyki górskiej dlatego stanowczo odraczamy wychodzenie w góry! – to z kolei ostrzeżenie skierowane do turystów przez Bieszczadzki Park Narodowy.


zdjęcie poglądowe / Chatka Puchatka – archiwum

źródło: BdPN, GOPR Bieszczady

03-12-2021


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie