BIESZCZADY: Pamięć o nieistniejącej wsi Caryńskie (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. We wrześniu br. została zakończona konserwacja krzyża przydrożnego w nieistniejącej wsi Caryńskie. Krzyż pochodzi z 1911 r., z fundacji Petra Minko. Zbudowany jest z piaskowca i wapienia oraz sygnowany: Fr. Langer Sambor, co potwierdza, że wykonany był w cechowym warsztacie kamieniarskim Franciszka Langera w Samborze. Takie realizacje pochodzące z cechowych warsztatów należą w Bieszczadach do rzadkości.

To dlatego tak ważne było podjęcie prac konserwatorskich, mających na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu oraz powstrzymanie dalszych procesów erozyjnych. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się również przeprowadzić dalsze prace konserwatorskie. Tymczasem zachęcamy do poznawania przyrody i odkrywania śladów dawnego osadnictwa za pomocą wyznakowanych ścieżek przyrodniczo-historycznych.

Prace były zrealizowane na zlecenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego przez p. Szymona Modrzejewskiego, w ramach Rządowego Programu Polski Ład „Rządowy Program Odbudowy Zabytków”, za pośrednictwem Gminy Lutowiska.

 

Reklama warsztatu kamieniarskiego Fr. Langera z Sambora, w którym wykonany był krzyż przydrożny w Caryńskiem. Źródło: Skorowidz przemysłowohandlowy Królestwa Galicyi, Lwów, 1913 r., str. 90./BdPN

BdPN

 


26-09-2024


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie