Co oznacza gorączka u niemowlaka?

Gorączka u dziecka to dla rodziców sygnał alarmowy. Czy jednak zawsze należy ją zbijać, a jeśli tak, to od jakiej wysokości? Kiedy z gorączką u niemowlaka trzeba udać się do lekarza?

Spis treści:

  1. Przyczyny gorączki u najmłodszych dzieci
  2. Od ilu stopni jest gorączka u niemowlaka?
  3. Gorączka u niemowlaka – jaką chorobę może oznaczać?
  4. Jak zbić gorączkę u dziecka?
  5. Kiedy do lekarza z gorączkującym niemowlakiem?

Przyczyny gorączki u najmłodszych dzieci

Gorączka to sygnał, że organizm stacza wewnętrzną walkę z „intruzem” – najczęściej bakteriami, wirusami lub grzybami. Z jednej strony jest ona objawem korzystnym; badania wykazały, że umiarkowana gorączka m.in. skraca czas choroby. Z drugiej strony to zupełnie naturalne, że rodzice niemowlaków martwią się gorączką u swoich małych dzieci.

Najczęstsze przyczyny gorączki u maluchów to:

  • zakażenie bakteryjne,
  • zakażenie wirusowe,
  • działanie związków toksycznych,
  • odwodnienie,
  • reakcja na szczepionkę,
  • występowanie czynników działających drażniąco na ośrodek regulacji temperatury ciała w mózgu (np. uraz czaszki, porażenie słoneczne),
    przegrzanie.

Od ilu stopni jest gorączka u niemowlaka?

Gorączka u niemowlaka niepokoi zawsze, dlatego rodzice zazwyczaj chcą ją jak najszybciej obniżyć. Warto jednak mieć świadomość, od ilu stopni jest gorączka i kiedy faktycznie należy ją zbijać.

U noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia za gorączkę uważa się temperaturę ciała równą lub wyższą niż 38 stopni (mierzoną w odbycie). W przypadku dzieci między 3. miesiącem a 3. rokiem życia gorączka to temperatura, również mierzona w odbycie, między 38 a 39 stopni; powyżej 39 stopni to gorączka poważna. Natomiast u dzieci starszych niż 3 lata gorączką określa się temperaturę przekraczającą 38 stopni (mierzoną w jamie ustnej). Co to oznacza? Że niższych wartości nie należy obniżać, aby dać organizmowi szansę uruchomić siły obronne w walce z patogenem. Temperatura między 37 a 38 stopni nazywana jest stanem podgorączkowym.

Gorączka u niemowlaka – jaką chorobę może oznaczać?

Gorączka u niemowlaka może występować z objawami o uchwytnej lokalizacji albo bez zlokalizowanych objawów – obie trwają do tygodnia. Gorączka utrzymująca się dłużej niż przez tydzień uchodzi za przewlekłą, o nieznanej przyczynie.

Gorączka z występującymi objawami może oznaczać infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie migdałków, zapalenie jamy ustnej, ostre zapalanie krtani, zapalenie oskrzelików, zapalenie płuc, zapalenie żołądkowo-jelitowe, zapalenie wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie przyusznic, ospę wietrzną, choroby autoimmunologiczne takie jak schorzenia reumatyczne czy zespół Kawasakiego.

Gorączka bez zlokalizowanych objawów może oznaczać infekcje bakteryjne (np. sepsę), malarię, zakażenia dróg moczowych, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów albo stan po przyjęciu szczepionki bądź leku (gorączka poszczepienna/polekowa). Natomiast gorączka przewlekła może oznaczać, że dziecko choruje m.in. na zapalenie zatok bocznych nosa, ropień, gruźlicę, chorobę kociego pazura, toczeń rumieniowaty układowy, białaczkę, neuroblastomę.

Jak zbić gorączkę u dziecka?

W fazie wzrostu temperatury dziecko odczuwa znaczny dyskomfort – jest mu zimno, może mieć dreszcze i być spocone. Gdy temperatura przekracza 38 stopni, rodzice często zastanawiają się, jak zbić gorączkę u dziecka. Najczęściej podaje się leki przeciwgorączkowe, dostępne w aptece bez recepty. Działają one również przeciwbólowo, a ibuprofen (z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ) wykazuje także działanie przeciwzapalne. Oprócz ibuprofenu gorączkę zbija się paracetamolem.

Paracetamol (acetaminofen) może być podawany bez ograniczeń wiekowych, przy czym u dzieci poniżej 3. miesięcy zalecana jest wcześniejsza konsultacja lekarska. Dawkę leku dobiera się zawsze w zależności od masy ciała; w przypadku paracetamolu jest to 15 mg leku na 1 kg (podanie doustne lub doodbytnicze). Paracetamol wymaga regularnego podawania co 4 godziny (nie przekraczając dawki 60 mg/1 kg masy ciała na dobę). Z kolei ibuprofen podaje się dzieciom od 3. miesiąca życia. Zalecana dawka przeciwgorączkowa ibuprofenu podawanego doustnie i doodbytniczo wynosi 5–10 mg na 1 kg masy ciała.

Jak zbić gorączkę u dziecka? Inne sposoby:

  • Zimne okłady (na czoło, łydki, kark).
  • Kąpiel w wodzie, której temperatura jest niższa o 2 stopnie niż temperatura ciała dziecka.
  • Przyjmowanie dużej ilości płynów.

Uwaga! Zaleca się, aby ochładzanie ciała stosować dopiero w momencie ustępowania gorączki po zastosowaniu leków.

Kiedy do lekarza z gorączkującym niemowlakiem?

Gorączka u niemowlaka może wymagać konsultacji lekarskiej. Na pewno z pediatrą należy się skontaktować, jeśli maluch nie ukończył jeszcze miesiąca. U dzieci między 1. a 3–4. miesiącem życia konsultacji lekarskiej wymaga gorączka powyżej 38,5 stopni – szczególnie jeśli dziecko jest niespokojne, płacze, „leci przez ręce”, wymiotuje, nie może spać, ma biegunkę, a na jego skórze pojawiła się wysypka. Również sytuacja, w której gorączka utrzymuje się dłużej niż przez 3 dni i jest trudna do zbicia, powinna zostać skonsultowana z pediatrą.

Ewa Podsiadły-Natorska
na zlecenie USP Zdrowie

opt Co oznacza goraczka u niemowlaka LB Listopad Natorska

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

05-12-2022