Czerwona zorza polarna. WASZE ZDJĘCIA!

SANOK / BESKO / PODKARPACIE. W ostatnich dniach na niebie nad podkarpackimi miejscowościami można obserwować niecodzienne, wyjątkowe zjawisko – zorzę polarną. Jest ona o tyle niesamowita, że przybiera kolor czerwony. Częściej zdarza się, że niebo przybiera kolor zielony. Obserwatorzy nie kryją zachwytu. W sieci pojawia się mnóstwo zdjęć nie tylko z naszego terenu, ale również z całego kraju i innych europejskich państw. Publikujemy przesłane przez naszych Czytelników ZDJĘCIA!

Ostatnie dni to niebywała okazja do obserwacji świetlnego zjawiska na niebie między innymi nad Podkarpaciem. Zorza polarna to świetlny spektakl obserwowany w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety. W sprzyjających warunkach można ją podziwiać nie tylko przy biegunach, ale właśnie także w Polsce.

Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych.

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.


Besko (2), materiały nadesłane

Jeśli chcecie Państwo podzielić się swoimi zdjęciami tego wyjątkowego zjawiska zachęcamy do przesyłania ich na adres e-mail: redakcja@esanok.pl lub do wklejania fotografii w komentarzach na naszym Facebooku.

źródło: Red., Wikimedia Commons, X

foto galeria: zdjęcia opublikowane przez naszych Czytelników pod postem na Facebooku


07-11-2023


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie