Dziś rozpoczyna się astronomiczne lato. Przed nami najkrótsza w roku noc

SANOK / PODKARPACIE. Dzisiaj, 20 czerwca rozpoczynamy astronomiczne lato. To najdłuższy dzień w roku i potrwa 17 godzin i 20 minut.

Najdłuższy dzień w roku, czyli w 2024 roku czwartek, 20 czerwca nazywany jest także dniem przesilenia letniego. Jest to moment w roku, gdy oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca, najbliżej Słońca jest wtedy biegun północny. Na półkuli północnej przesilenie letnie występuje w okolicach 20-21 czerwca. Wówczas na półkuli południowej jest przesilenie zimowe.

Na północy kraju dzisiejszy dzień potrwa 17 godzin i 20 minut, natomiast w naszej części Polski dzień potrwa 16 godzin 13 minut.

Możemy wyróżnić początek lata: astronomiczny – wyznaczany na na podstawie położenia Słońca względem równika i zwrotników; oraz lato kalendarzowe, które rozpoczyna się niezmiennie 22 czerwca.

Najkrótsza noc w roku wiąże się ze starosłowiańskim obrzędem Nocy Kupały, która zazwyczaj wypadać powinna 21-22 czerwca, jednak w latach przestępnych świętuje się dzień wcześniej. Z Nocą Kupały związanych jest szereg wierzeń oraz zwyczajów ludowych. Do właśnie dzisiaj powinniśmy wyruszyć nocą na poszukiwania kwiatu paproci.

20-06-2024


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie