Jahybta – grota w Rosolinie przyciąga turystów przez cały rok (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY. Rosolin to opuszczona wieś w gminie Czarna (powiat bieszczadzki). Pierwsza informacja o jej istnieniu pochodzi z 1540 roku. Największą atrakcją tego miejsca jest grota – jaskinia nazywana Jahybtą oraz wzniesiona w 1705 roku cerkiew, którą można zobaczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

0_5

Jaskinia w Rosolinie

W okresie międzywojennym wieś zamieszkiwało około 200 osób. Zabudowania osady w 1951 roku zostały rozebrane przez pracowników PGR oraz powracających do Polski przesiedleńców. Dzisiejszy Rosolin to kilka zdziczałych sadów i fundamenty po dawnej zabudowie. Nad potokiem Czarny znajduje się grota erozyjna – na mapach oznaczona, jako jaskinia. Sama grota nie robi specjalnego wrażenia. Natomiast skała, w której przez tysiące lat woda wyżłobiła kilka skalnych nisz, już tak. Kręcono w nich m.in. sceny do serialu WATAHA.

2_124

Przepęd koni na terenie Rosolina

Do jaskini prowadzi oznakowana ścieżka historyczno-przyrodnicza „Jaskinia w Rosolinie”. Zaczyna się w Polanie i biegnie przez Rosolin, a następnie Moklik (675 m n.p.m.), Harwaty do Czarnej Dolnej.

4_56

Na miejsce można też dotrzeć samochodem terenowym lub rowerem. Grota przyciąga turystów o każdej porze roku.

AZS/WZ
Fot. Archiwum. AZS/WZ

 


03-01-2024


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie