Najstarsza drewniana świątynia w Bieszczadach (ZDJĘCIA)
13-12-2023
POLANA/BIESZCZADY. Świątynia w Polanie, jako cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja użytkowana była od 1790 roku. Według zachowanych informacji, pierwotnie była to rzymskokatolicka kaplica dworska, powstała na przełomie XVI i XVII wieku.
Kaplica należała do rodu Urbańskich, ówczesnych właścicieli Polany. W 1790 roku Franciszek Urbański w zamian za pomoc przy budowie kościoła rzymskokatolickiego, oddał ją wiernym wyznania greckokatolickiego.
Po II wojnie światowej obiekt wykorzystywano, jako magazyn zboża. W 1969 roku został przekazany miejscowym wiernym, jako kościół filialny parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej. Od roku 1982 do 2013 roku był kościołem parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego.
Ze starego wnętrza cerkwi zachowała się ikona św. Mikołaja, obecnie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, oraz polichromie z początku XX wieku: R. Konowalca, która powstała w 1935 roku i przedstawia Trójcę Świętą, pod którą widnieje napis mówiący, że jest to „Dar niewiast z Polany”, krzyż stylizowany na ukraiński haft ludowy, a całość uzupełniają postacie aniołów-serafinów oraz scena pasyjna nad prezbiterium, która była zwieńczeniem ikonostasu. Pod nią prawie nieczytelny napis – „Dar kobiet z Wydrnego”. Obok świątyni stoi dwukondygnacyjna dzwonnica z 1922 roku.
Cerkiew w Polanie włączona jest do Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Ma on ponad 1202 km i podzielony jest na 9 tras. Na terenie Bieszczad znajduje się trasa ustrzycko – leska nr III i jej wariant III a, na którym znajdziemy opisywaną cerkiew.
AZS
Fot. AZS/WZ
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie