Rozpoczęły się „Wakacje z WOT” w 3 PBOT

Lato to idealny czas na wstąpienie w szeregi 3 PBOT. W czasie letniej przerwy tegoroczni uczestnicy 6. edycji szkolenia „Wakacje z WOT” mają okazję zdobyć pierwsze żołnierskie szlify w Podkarpackiej Trójce. Podczas szkolenia podstawowego i wyrównawczego będą uczyć się m.in. podstaw taktyki, obsługi broni, topografii i łączności.

W sobotę, 22 czerwca 2024 roku rozpoczęło się 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Wojskowe mundury założyło 90 ochotników, którzy rozpoczęli tzw. „szesnastkę” w 3 Podkarpackiej Brygadzie im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”.

Organizowany już po raz szósty projekt pod hasłem „Wakacje z WOT” cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Podkarpacia, którzy chcą zrealizować swoje marzenia o wojsku i sprawdzić się na szkoleniu wojskowym. Istotą tzw. „terytorialnej służby wojskowej”, jest jak najlepsze zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym. Ze szkoleń w okresie wakacyjnym korzystają gównie uczniowie, studenci oraz nauczyciele mający w tym okresie przerwę od nauki. W czasie roku szkolnego czy akademickiego zrealizowanie planów wojskowych jest trudne, dlatego wakacje stanowią alternatywę dla osób, które myślą o mundurze.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe stanowi dla ochotników szansę na rozpoczęcie kariery wojskowej. Podczas „szesnastki” ochotnicy z Podkarpacia nauczą się bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSBS GROT, taktyki, topografii, poznają zasady przetrwania w trudnych warunkach czy zasady udzielania pomocy medycznej na polu walki.
Zwieńczeniem 16-dniowego wysiłku będzie egzamin sprawdzający w postaci tzw. pętli taktycznej, a następnie uroczysta przysięga wojskowa.

Z kolei 8-dniowe szkolenie wyrównawcze tzw. „ósemka” , jest okazją do ponownego założenia munduru z biało-czerwoną flagą na ramieniu.

Po 16-dniowym szkoleniu podstawowym, ochotnicy złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania. Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Podkarpaciu -w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo w Tarnobrzegu) oraz Sanoku.

Kolejny termin szkolenia w ramach projektu „Wakacje z WOT” został zaplanowany na 17 sierpnia 2024 roku. By dołączyć do terytorialsów w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej można zgłosić się do rekrutera 3 PBOT.
Wniosek o powołanie można złożyć bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP.

[ngg src=”galleries” ids=”12930″ display=”basic_thumbnail”]

 

 

ppor. Magdalena MAC

Zdjęcia: DWOT


24-06-2024


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie