Ryś na ambonie! Myśliwi mają konkurencję (VIDEO, FOTO)

POLSKA. Niecodzienny widok zastał jeden z myśliwych, który udał się na polowanie i chciał zając jedną z ambon. Okazało się, że jest ona już zajęta przez… rysia! Zobaczcie nagranie VIDEO udostępnione dzisiaj przez Polski Związek Łowiecki.

Polski Związek Łowiecki opublikował filmik dzisiaj.

Zobaczcie kto dziś polował na dziki z ambony. Filmik dostaliśmy od jednego z łowczych. Chętnie oznaczymy autora! Darz Bór! – czytamy w opisie.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że nagranie pochodzi z okolic miejscowości Ińsko położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim.

Rysie żyją między innymi w Bieszczadach. Są wizytówką i chlubą Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Głowa rysia widoczna jest w logotypie BdPN.

Ryś euroazjatycki osiąga długość ciała około 100–150 cm (najczęściej do 130 cm) i wysokość w kłębie ok. 50–75 cm. Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach i palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Wierzch czarno-żółtorudy z brunatnymi plamkami (wyraźniejsze u populacji górskich i prawie w ogóle niewidoczne u nizinnych). Brzuch jest biały. U większości osobników włosy na szyi i spodzie głowy tworzą charakterystyczną kryzę i bokobrody. Futro rysia ma doskonałe właściwości izolujące i zbudowane jest z 3 rodzajów włosów: przewodnich, ościstych i puchowych.

Stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które pełnią ważną funkcję: skupiają fale dźwiękowe i doprowadzają je do uszu rysia tak, że ten lepiej słyszy, ryś może wychwytywać wysokie częstotliwości 60-70 kHz. Ogon jest krótki, ciemniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Jego uzębienie jest przystosowane do kruszenia i cięcia, z dobrze rozwiniętymi kłami i łamaczami. Sprawnie wspina się po drzewach, dobrze skacze. Nie jest za to dobrym biegaczem, szybko się męczy. Tak jak wszystkie małe koty myje starannie całe ciało, potrafi także mruczeć i na wdechu i na wydechu, co zawdzięcza specjalnej budowie kości gnykowych.


screeny z filmu

źródło: Polski Związek Łowiecki – Fb, Wikimedia (Creative Commons)

09-12-2021


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie