W Polańczyku służby przypominały o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą (ZDJĘCIA)

Na popularnej plaży nad Jeziorem Solińskim w Polańczyku odbył się kolejny piknik zorganizowany wspólnie przez leską Policję oraz ratowników bieszczadzkiego WOPR. Jego głównym celem było zwrócenie uwagi wypoczywających na bezpieczeństwo. Wydarzenie, do udziału w którym zaproszono zaprzyjaźnione służby, to kolejny etap działań w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”
Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Lesku wspólnie z policjantami Oddziału Prewencji w Rzeszowie, pełniącymi podczas wakacji służbę w Bieszczadach, włączyli się w działania zainicjowane przez bieszczadzkich ratowników WOPR. Wspólnie przeprowadzone wydarzenie profilaktyczne miało na celu zwrócenie szczególnej uwagi najmłodszych na zagrożenia, jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie ograniczanie wypadków.
Wczoraj, na plażowiczów w Polańczyku czekała wspólna zabawa oraz wiele atrakcji m.in. pokaz ratownictwa medycznego, tor sprawnościowy w alkogoglach oraz policyjne koło fortuny, gdzie dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Ratownicy WOPR oraz Policja przygotowali namioty, w którym odbywały się pogadanki i ćwiczenia profilaktyczne. Policjanci Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie pomagali przymierzać swój sprzęt używany w służbie oraz usiąść na służbowym quadzie lub w policyjnym radiowozie. Policyjni stermotorzyści opowiadali, na czym polega ich służba pełniona na wodach Jeziora Solińskiego.
Licznie odwiedzające stoiska dzieci, z myślą o których zorganizowano piknik, miały okazję przypomnieć sobie zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą i w górach, to jak ustrzec się przed zagrożeniami, jak zachować się gdy przemieszamy się rowerem czy hulajnogą, jak zadbać o organizm w trakcie upałów. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, zdobywając nagrody związane z omawianymi tematami.
Wszystkim odpoczywającym nad bieszczadzkimi jeziorami, przypominamy:
Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast flaga czerwona na kąpielisku – zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.
- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
- Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę.
- Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!
Policja Podkarpacka
Zaloguj się aby dodać komentarz
| Logowanie