Wyprawa w góry – jak się do niej przygotować?

Wyprawa na jednodniową wędrówkę to wspaniały sposób na odkrywanie przyrody z przyjaciółmi i rodziną, a nawet samemu. Aby określić, co musisz zabrać ze sobą na jednodniową wędrówkę, zastanów się, jaki dystans chcesz pokonać lub jaki szczyt chcesz zdobyć, jak odległa jest lokalizacja i jaka jest prognoza pogody. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższa lub bardziej odległa wędrówka i im bardziej niesprzyjająca pogoda, tym więcej ubrań, sprzętu, jedzenia i wody będziesz potrzebował. Jeśli jest to Twoja pierwsza piesza wędrówka, koniecznie przeczytaj nasz poradnik co powinieneś ze sobą zabrać.

Torba turystyczna/Plecak

Będziesz potrzebować plecaka, aby pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, które nosisz podczas wędrówki. Plecak nie powinien być ani za duży, ani za mały. Odpowiedni rozmiar będzie zależał od czasu trwania wycieczki pieszej i rzeczy, które musisz nosić. Miej to na uwadze przy zakupie odpowiedniej torby.

Obuwie i odzież

Wyprawa w góry zdecydowanie oznacza trekking po nierównym terenie. Szlaki piesze są trudne i czasami niebezpieczne. Używanie odpowiednich butów trekkingowych ma kluczowe znaczenie dla ochrony stóp przed urazami. Buty turystyczne mają twardą podeszwę, która chroni stopy. Równie ważna jest odpowiednia odzież. Natura bywa nieokiełznana, a piękny słoneczny dzień może przerodzić się w burzę lub silny wiatr. Sprawdź pogodę i podejmij środki ostrożności.

Jedzenie i woda

Czasami wycieczka piesza okazuje się dłuższa niż oczekiwano. odpowiednia ilość pożywienia i wody musi być najwyższym priorytetem. Jedzenie powinno być zdrowe i kaloryczne, aby utrzymać wysoki poziom energii. Zawsze trzymaj dodatkowe rezerwy na żywność i wodę.

Sprzęt specjalistyczny i ratunkowy

Bezpieczeństwo jest priorytetem, więc pamiętaj, aby dołączyć apteczkę z opaską uciskową i gazą. Teren może być dość kamienisty. Noś też kieszonkowe narzędzia, takie jak szwajcarski scyzoryk lub bransoletki survivalowe.

Higiena i zdrowie

W niektórych przypadkach nie będziesz mieć dostępu do łazienki lub artykułów pierwszej potrzeby. Zadbaj o odpowiednią higienę. Noś leki i przedmioty, takie jak mydło lub środki dezynfekujące zawsze przy sobie.

Sprzęt nawigacyjny

Niezbędna jest mapa i kompas ze znajomością nawigacji. Pomogą Ci one pozostać na dobrej drodze. Zawsze miej przy sobie standardowy kompas, który z reguły jest lepszy niż kompasy w smartfonach, ponieważ ich “bateria” się nigdy nie rozładuje.

Do pieszych wędrówek świetnie nadaje się mapa topograficzna docelowego miejsca wędrówki. Mapa pomoże Ci zrozumieć Twoje najbliższe otoczenie.

Urządzenia GPS są również świetnym rozwiązaniem. Mogą pomóc Ci na bieżąco informować o Twojej lokalizacji. Mogą również poprowadzić Cię za pomocą mapy cyfrowej ze współrzędnymi. Urządzenia GPS są wodoodporne i wytrzymałe. Noś zapasowe baterie i oszczędzaj ich energię, gdy nie jest potrzebna.

Jak wiadomo wszystkie te przedmioty mają swoją cenę, jeżeli czujesz, że potrzebujesz finansowego wsparcia, Moneezy może być świetną opcją w finansowaniu Twojej wycieczki. Moneezy to darmowa platforma online, która porównuje wszystkich zweryfikowanych pożyczkodawców.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

19-08-2021