Wzywamy wszystkich kowbojów! Spojrzenie wstecz na 70-letnią historię Wrangler Jeans

Oto jak firma dżinsowa stała się ulubieńcem zarówno kowbojów rodeo, jak i gwiazd country.

Niezależnie od tego, czy jeździsz konno, walczysz z bydłem, prowadzisz samochody wyścigowe, czy grasz na gitarze, nie ma nic bardziej wygodnego jak dżins. To motto firmy Wrangler od 1994 roku. Ale firma istnieje o wiele dłużej. W rzeczywistości Wrangler świętuje siedem dekad istnienia. Ale tak naprawdę korzenie sięgają jeszcze głębiej — do 1897 roku, kiedy firma nazywała się Blue Bell. Po przejęciu firmy Casey Jones Company w 1943 r. i opracowaniu przez znanego krawca Rodeo Bena dżinsów wystarczająco mocnych dla prawdziwych kowbojów w 1947 r., przekształciły się we Wranglera, którego znamy i kochamy po dziś dzień. Marka została pobłogosławiona przez Pro Rodeo Cowboy Association i zatwierdzona przez rodzinę Dale Earnhardt, George Strait i Jason Aldean. Aby uhonorować swój ostatni kamień milowy, Wrangler wydaje kolekcję z okazji 70. rocznicy, która obejmuje pamiątkową współpracę z artystą z lat 60, Peterem Maxem.

najmodniejsze jeansy tego sezonu

Ciekawostki na temat dżinsów

Można śmiało powiedzieć, że większość z nas posiada parę dżinsów, co czyni je jednym z najpopularniejszych materiałów w naszej garderobie. Przy setkach firm mody sprzedających ubrania wykonane z dżinsu, warto poznać kilka ciekawostek na temat tego ponadczasowego materiału.

  • Uważa się, że dżins został po raz pierwszy wynaleziony w Genui we Włoszech już w XVI wieku. Został stworzony dla włoskiej marynarki wojennej do noszenia na służbie.
  • Chociaż pierwsi zrobili to Włosi, sam materiał pochodził z francuskiego miasta zwanego Nimes. „De Nimes”, co w języku angielskim oznacza „z Nimes”, nadało temu materiałowi nazwę.
  • Słowo „dżinsy” pochodzi od słowa „Geny”, które po francusku oznacza miasto Genua.
  • Denim istnieje od kilkuset lat, ale w latach 60. ludzie zaczęli postrzegać go jako przejaw buntu wśród młodych ludzi. Zakłady zaczęły odmawiać wstępu ludziom w dżinsach, ponieważ obawiali się, że są częścią protestu.
  • Po raz pierwszy zaobserwowano go w XVI wieku, ale Levi Strauss był człowiekiem, który spopularyzował ten materiał w latach 70. XIX wieku. Robił ubrania dla górników i innych robotników, bo materiał był tani.
  • Z jednej beli bawełny można uszyć w sumie 225 par dżinsów.
  • Przyzwyczailiśmy się do niebieskich dżinsów, ale tak naprawdę kolor tworzy się przy użyciu barwnika indygo. Był to najlepszy kolor do ukrycia wszelkich zabrudzeń, które dostały się na ubranie – idealny dla górników i żeglarzy.
  • Podczas gdy luźne dżinsy i dżinsy typu bootcut były popularne w latach 50., 60. i 70., obecnie wiele osób woli nosić obcisłe dżinsy. Powstają one poprzez zmieszanie dżinsu z inną tkaniną o nazwie elasten, która pomaga lekko rozciągnąć materiał.
  • Levi Strauss, twórca słynnej marki Levi’s, nigdy nie nosił pary własnych dżinsów. Był bogatym biznesmenem i uważał, że dżinsy były szyte dla biedniejszych ludzi.
  • Dżinsy nie były znane jako „dżinsy” aż do lat pięćdziesiątych – wcześniej były określane częściej jako „kombinezony”.
  • Każdego roku produkuje się około 7,5 miliarda stóp tkaniny dżinsowej.
  • Obecnie dostępnych jest wiele różnych stylów dżinsów, w tym bootcut, skinny i proste. Niektórzy sprzedawcy pozwalają nawet ludziom dostosować swoje dżinsy, wybierając takie cechy, jak rozmiar kieszeni, długość nogawki, dopasowanie i styl.
  • Niestety, tysiące ubrań z dżinsu są produkowane w warsztatach w krajach trzeciego świata, mimo że większość ubrań z dżinsu jest noszonych przez ludzi w świecie zachodnim.

Wrangler

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

19-04-2022