BIESZCZADY / PODKARPACIE. W związku z dużą ilością śniegu nanoszonego w partiach górskich przez silnie wiejący wiatr, w Bieszczadach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na wszystkich stromych stokach, oraz na stokach średnio stromych pod względem wystawy i wysokości.
Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje w miejscach, gdzie silny wiatr wiejący z kierunku południowego, odłożył większe ilości śniegu. Pokrywa zbudowana jest z wielu warstw śniegu przewianego o różnej twardości, poprzedzielanego warstwami lodu i szreni. Na powierzchni występuje warstwa lodoszreni. Z kolei na części obszaru pokrywa stabilizowana jest przez roślinność. W miejscach, gdzie wiatr odłożył śnieg, może ona sięgać 150 cm lub więcej. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana, natomiast na stromych stokach dobrze. Szlaki turystyczne są nieprzetarte, oblodzone i zasypane.
Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy jednak spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.
źródło: GOPR Bieszczady