Drzewa i krzewy iglaste to rośliny, które coraz chętniej wykorzystywane są w przydomowych ogródkach czy na działkach. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają walorom dekoracyjnym, które zachowują przez cały rok oraz łatwej uprawie. Mają wszechstronne zastosowanie, a ich obecność wprowadza do ogrodu niepowtarzalny klimat. Doskonale prezentują się na rabatach, są idealne do tworzenia żywopłotów, sprawdzą się także na skalniaki. Możemy wybierać spośród szerokiej gamy odmiany, w różnych odcieniach zieleni.

Mimo, że iglaki nie mają wysokich wymagań uprawowych to jednak potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, której podstawą jest zrównoważone nawożenie. Poniżej dowiesz się jak prawidłowo nawozić iglaki, tak aby odwdzięczyły się pięknym wyglądem przez cały rok. Szeroki wybór nawozów do iglaków w tym linku: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nawozy-do-iglakow/

Nawożenie wiosenne

Wczesną wiosną iglaki nawozimy posypowo do korzeni. W tym celu możemy zastosować obornik granulowany, naturalny nawóz pochodzenia zwierzęcego. Nawóz ten wpływa na spulchnienie gleby, sprzyja magazynowaniu wody, użyźnia oraz pobudza mikroflorę glebową. W jego skład wchodzą naturalne składniki, dlatego minimalizuje ryzyko przenawożenia i uszkodzenia roślin zbyt dużą dawką. Nawożenie wiosenne możemy uzupełnić także za pomocą specjalnych nawozów wieloskładnikowych, zawierających cenne mikroelementy. Mają one wspomagać przyrost roślin oraz przeciwdziałać brązowieniu igieł.

Nawożenie w okresie wegetacji

Równie istotne jest nawożenie iglaków w okresie ich wegetacji. Na rynku możemy znaleźć wiele tego typu produktów, dedykowanych dla roślin iglastych. Szczególną uwagę zwracajmy na skład nawozów, które powinny zawierać azot oraz magnez, wpływający na zdrowe, intensywne wybarwienie roślin. Istotna jest także zawartość potasu i fosforu.

W sprzedaży dostępne są nawozy w postaci granulowanej lub płynnej. Nawozy płynne służą do stosowania dolistnego, które szczególnie szybko uzupełniają niedobór potrzebnych składników pokarmowych. Wpływają również na pobudzenie wzrostu części nadziemnych rośliny. Zawierają szereg cennych mikro i makroelementów tj. magnez, azot, potas, fosfor, wapń, żelazo, mangan, i cynk. Stosuje się je poprzez opryskiwanie lub podlewanie nadziemnych części iglaków.

Nawożenie jesienne

Szczególnie ważne jest nawożenie iglaków w terminie jesiennym. Nawóz dostarczony jesienią rośliny będą mogły wykorzystać kiedy szczególnie będzie im potrzebny, czyli w okresie przedwiośnia. W tym czasie warunki pogodowe nie pozwalają im pobierać niezbędnych składników pokarmowych z gleby.

Do nawożenia w tym terminie wybierajmy specjalne, jesienne nawozy. W ich składzie znajdziemy zwiększone ilości potasu, wapnia, fosforu oraz siarki. Pomogą przygotować się roślinom do zimy, wspomagając ich mrozoodporność, poprawiając zdrowotność oraz przeciwdziałając brązowieniu igieł. Nawozy te nie zawierają azotu, który powinien być dostarczany iglakom maksymalnie do sierpnia.

Unikajmy….

….nawożenia młodych roślin, które przesadzone zostały w okresie wcześniejszym niż rok. Nie przesadzajmy też z ilością nawozu, przenawożenie może uszkodzić rośliny. Dlatego przed użyciem uważnie zapoznajmy się z informacjami na etykiecie.

 Iglak_1

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane