Energooszczędność jest bardzo pożądanym parametrem niemal w każdej dziedzinie życia. Począwszy od samochodów, a skończywszy na sprzętach domowego użytku, takich jak lodówka, czy odkurzacz. Szczególne oblicze przybiera w przypadku domów i w kontekście ich budowy ma też wiele znaczeń. Docieranie do standardu energooszczędnego może przybierać różne formy. Poczynając od najpopularniejszych obecnie parametrów NF40 dla domów energooszczędnych i NF15 dla projektów domów pasywnych związanych z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a skończywszy na prostych zabiegach podnoszących niektóre parametry przegród budowlanych, czy też stolarki. 

Normy dotyczące energooszczędności dla każdego projektu określa współczynnik EP. Określa on roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną odniesione do jednostki powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza. Zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi dla procesu budowlanego współczynnik Ep na 2017 rok powinien być niższy niż 95 kWh/(m²/rok). Aby uzyskać wymagany w zapisach prawa budowlanego współczynnik Ep dla domu należy poczynić kilka działań. Najprościej dążyć do zwiększenia energooszczędności domu za pomocą użycia odpowiedniej klasy materiałów budowy. Często w tym przypadku wybierana jest forma związana ze zmianą grubości izolacji termicznej elewacji, lub zakupie stolarki o korzystniejszym parametrze U dla całego okna, która w ogólnym rozrachunku wpływa pozytywnie na ekonomię użytkowania. 

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – czyste powietrze, cieplejszy dom

Innymi sposobami na uzyskanie satysfakcjonujących efektów w zakresie energooszczędności budowanego domu jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ta nowoczesna technologia pozwala zmniejszyć straty ciepła w okresie grzewczym nawet do 50%. Urządzenie wentylujące z rekuperatorem ogrzewa napływające powietrze ciepłem, które jest pobierane z domu. Temperatura w domu nie wyrównuje się jednak wskutek mieszania się strumieni powietrza, dlatego wewnątrz domu zawsze będziemy mieć świeże, czyste powietrze. Aktualne dyrektywy unijne, które będą obowiązywać od 2021 roku określają zasady i warunki jakim odpowiada cyrkulacja powietrza w domu z rekuperatorem. Świat zmierza coraz bardziej w stronę relatywnego wykorzystania energii oraz możliwie najszerszego zastosowania systemów energii odnawialnej. Gotowe projekty domów posiadające wentylację mechaniczną z rekuperacją stają się tym samym elementem nowoczesnego myślenia o życiu w zgodzie z naturą.

Solary, czyli dywersyfikacja źródeł energii

Systemem wspomagającym rekuperację jest instalacja solarna montowana na dachach domów. Dzięki magazynowaniu energii słonecznej solary mogą bez problemu stać się alternatywą w dostarczaniu ciepłej wody użytkowej w miesiącach o najwyższym nasłonecznieniu.  Ważne, aby całość działań zmierzających do zwiększenia energooszczędności domu był spójny i skoordynowany. 

Eco ogrzewanie – ciepło pod kontrolą

Zdecydowane wsparcie dla opisanych systemów w domu energooszczędnym stanowi ogrzewanie ekologiczne. Projekty domów z kotłem gazowym, to pełna kontrola nad ciepłem w domu, nawet gdy jesteśmy poza nim. Zdalne, interaktywne programatory pozwolą w pełni panować nad temperaturą w każdym pomieszczeniu. Coraz popularniejsza współcześnie jest również pompa ciepła, która korzysta z naturalnych zasobów termicznych gruntu. Wszystkie działania, które zmierzają do zwiększenia energooszczędności domu są w dzisiejszych czasach nie tylko modne, lecz także w niektórych przypadkach dofinansowywane (solary, kotły gazowe w niektórych miastach).  Moda na eko styl panuje również w budownictwie, dlatego warto zrobić wszystko, żeby nasz dom szedł z duchem czasu. Warto wybrać taki projekt domu, który stawia na nowoczesne rozwiązania i dba tym samym o naturalne środowisko, a jednocześnie o kieszeń swoich mieszkańców.

dom-przy-cyprysowej-15-k4

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane