Dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą kilku kredytów i pożyczek, rozwiązaniem może okazać się konsolidacja. Kredyt konsolidacyjny zamienia kilka rat w jedną, niższą. Jednocześnie jednak wydłuża okres spłaty zobowiązań i zwiększa wynikające z nich koszty. Już na tym etapie widać zatem, że kredyt konsolidacyjny podobnie jak każdy inny produkt finansowy ma zarówno wady, jak i zalety.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy na spłatę innych kredytów, pożyczek, kart debetowych i chwilówek. Operacja konsolidacji może przynieść kredytobiorcy wiele korzyści finansowych, w tym pomóc w uporządkowaniu trudnej sytuacji finansowej. Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny i jakie są kryteria jego przyznawania? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Mówiąc w skrócie, kredyt konsolidacyjny jest połączeniem kilku dotychczasowych zobowiązań w jedno. Banki pozwalają skonsolidować różne zobowiązania, w tym m.in. kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne ratalne i na koncie osobistym, jak również debety, karty kredytowe, pozabankowe pożyczki gotówkowe, czy nawet wcześniej zaciągnięte kredyty konsolidacyjne. Konsolidacja ujednolica warunki spłaty zobowiązań, których dotyczy. Za jej sprawą comiesięczna rata kredytu jest niższa, co wielu zadłużonym osobom pomaga wyjść na prostą.

Kredyt konsolidacyjny wydłuża okres spłaty, a co za tym idzie, zwiększa sumę odsetek do spłacenia. Sprawia to, że co prawda raty są niższe, ale koszt kredytu staje się większy, niż koszty zobowiązań przed konsolidacją.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Pewnie zastanawiasz się teraz, czy konsolidacja się opłaca? To zależy. Wzięcie kredytu konsolidacyjnego warto rozważyć w momencie, gdy nowy bank jest w stanie zaoferować nam korzystniejsze od dotychczasowych warunki kredytowania. Niektórym połączenie zobowiązań pozwoli uniknąć utraty płynności finansowej, jak również powstania zaległości w spłacie comiesięcznych rat. A jak wiadomo, opóźnienia w uiszczaniu rat kapitałowo-odsetkowych rzutują na wiarygodność kredytową klienta.

Szukasz taniego kredytu? Sprawdź nasz kalkulator kredytowy online na Totalmoney.pl

Konsolidacji najlepiej dokonać w chwili, gdy jeszcze nie ma opóźnień w spłacie rat. Jeśli powstaną zadłużenia (co najmniej 30-dniowe opóźnienia w spłacie rat zaciągniętych zobowiązań), to dane dłużnika zostaną wprowadzone do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Taka osoba będzie musiała pożegnać się z pozytywną historią kredytową, przez co straci szansę na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – jak go otrzymać?

Pierwszym krokiem, by otrzymać kredyt konsolidacyjny, jest wybranie oferty dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Pomogą w tym profesjonalne narzędzia umożliwiająca porównanie różnych produktów bankowych, w tym kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Konsolidację zobowiązań umożliwia m.in. Alior Bank, PKO Bank Polski, mBank, Santander i Eurobank.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego

Z jego pomocą można zweryfikować, gdzie najbardziej opłaca się skonsolidować kredyty i pożyczki. Jak działa? Wystarczy w odpowiednie pola wpisać informacje dotyczące konsolidowanych zadłużeń oraz parametry kredytu konsolidacyjnego. Kalkulator wskaże najkorzystniejsze oferty w określonej sytuacji i wysokość comiesięcznych rat, które trzeba będzie uiszczać.

Ranking kredytów konsolidacyjnych

Pomocny będzie też aktualny ranking kredytów konsolidacyjnych. Przedstawia najkorzystniejsze w danej chwili warunki konsolidacji. Ranking uwzględnia szczegóły ofert, w tym oprocentowanie, RRSO, prowizję, kwotę do spłaty i wysokość raty, dzięki czemu można w prosty i szybki sposób ocenić atrakcyjność każdej z nich.

Kryteria przyznawania i formalności

Obecnie w wielu przypadkach formalności można załatwić całkowicie przez internet. Zacznij od złożenia wniosku o kredyt konsolidacyjny. Bank sprawdzi wszystkie informacje o Tobie. Do ich zweryfikowania potrzebny będzie dowód osobisty, a także zaświadczenia o wysokości dochodów i rodzaju zatrudnienia, które muszą zostać wypełnione przez Twojego pracodawcę. Niezbędne będą też dokumenty dotyczące zobowiązań, które chcesz skonsolidować – umowy kredytowe, harmonogramy spłat czy ostatnie dowody spłaty rat.

Nie bój się negocjować warunków kredytowania

Z założenia kredyt konsolidacyjny ma pomóc uporać się z nadmiernym zadłużeniem. Uważasz, że warunki zaproponowanej Ci oferty są zbyt wymagające i nie będziesz w stanie im sprostać, a konsolidacja, zamiast pomóc, wpędzi Cię w jeszcze większe kłopoty? W takiej sytuacji powinieneś negocjować je z bankiem. Wbrew pozorom wynegocjowanie lepszych warunków niż zaproponowane jest możliwe, gdyż każdy kredyt konsolidacyjny jest traktowany indywidualnie i udzielany po dokładnym przeanalizowaniu oraz uwzględnieniu sytuacji finansowej klienta. Jeśli odpowiednio się postarasz, najprawdopodobniej uda Ci się przekonać bank do swoich racji.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane