BIESZCZADY / PODKARPACIE. Od 2012 roku Bieszczadzką Kolejką Leśną można jeździć również zimą. W trakcie ferii będzie ona kursować w środy i soboty. Odjazd o godzinie 11:00 ze stacji w Majdanie k. Cisnej na około dwugodzinną trasę do Balnicy i z powrotem.

Terminy przejazdów w sezonie zimowym 2020 roku na kolejne dni stycznia: 15, 18, 22, 25 i 29, a następnie lutego: 1, 5, 8, 12, 15, 19, 22.

- To nasza propozycja dla wypoczywających w Bieszczadach na feriach – mówi Mariusz Wermiński, prezes FBKL. – Przejazd zimą ma zupełnie inny walor, bowiem pozwala mocniej dotknąć bieszczadzkiego klimatu. Wielu ludzi co roku specjalnie przyjeżdża tu, żeby odbyć tę podróż, umożliwiającą obserwowanie lasu w jego śnieżnej szacie. To jedyny w kraju pociąg, wyposażony w prymitywną „kozę”, pozwalającą ogrzać ręce i serca podróżnych, zaś na stacji oferujemy ognisko i rozgrzewającą herbatę.

Zima w Bieszczadach jest w tym roku śnieżna, ale stosunkowo łagodna. Na zdjęciu sprzed lat widać sapiącą ciuchcię, ciągnącą załadowane drewnem lory. Często z trudem przebijała się ona przez zaspy.

tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie