BIESZCZADY / PODKARPACIE. Trudno policzyć cmentarze i mogiły położone w podkarpackich lasach. Są tu dziesiątki cmentarzy wojennych i cholerycznych, zbiorowych mogił w miejscach kaźni i pojedynczych grobów, które przed dniem Wszystkich Świętych są porządkowane, a leśnicy zapalają na nich znicze.
W lasach Nadleśnictwa Baligród znajduje się kilka miejsc pochówków, które przywrócono ludzkiej pamięci. Co roku pracownicy nadleśnictwa i zakładów usług leśnych społecznie odkrzaczają i ogrodzą żerdziami tereny kolejnych cmentarzy pozostałych po dawnych mieszkańcach wsi Horodek, Jabłonki i Choceń, Studenne. W tym roku w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia" odkryto zarys ruin cerkwi, odkrzaczono i wykonano ogrodzenie na cmentarzu w nieistniejącej wsi Huczwice, a także odnowiono dojście do cmentarza w Rabem, gdzie ostał się jedyny nagrobek.
Nadleśnictwo Cisna utrzymuje porządek, wykasza chwasty oraz remontuje ogrodzenia na cmentarzach w dawnych miejscowościach Jaworzec, Zawój, Solinka. Pielęgnowane jest również miejsce katastrofy śmigłowca z 1991 roku w lesie nad Cisną. W planie na przyszły rok jest ujęta naprawa ogrodzenia, uporządkowanie oraz oznaczenie trasy dojścia do cerkwiska wraz z cmentarzem w Habkowcach.
Pracownicy Nadleśnictwa Lesko tradycyjnie dbają o miejsce straceń na górze Gruszka, gdzie śmierć z ręki niemieckich oprawców poniosło 112 patriotów polskich.
Nadleśnictwo Lutowiska opiekuje się mogiłami żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, znajdującymi się na terenie leśnictwa Nasiczne, Jawornik i Tworylczyk. Są one corocznie porządkowane. Postawione zostały krzyże i tabliczki upamiętniające poległych. Na terenie nieistniejącej wsi Tworylne, znajduje się cmentarz, który jest dwukrotnie wciągu roku wykaszany. Przed tegorocznym Świetem Zmarłych został ogrodzony. Na cmentarzu i mogiłach w dniu Wszystkich Świętych pracownicy nadleśnictwa zapalają znicze.
Nadleśnictwo Stuposiany otacza pamięcią miejsce po dawnej leśniczówce Brenzberg, gdzie w sierpniu 1944 roku oddziały OUN – UPA w pobliżu leśniczówki Brenzberg na Jeleniowatym u leśniczego Franciszka Króla dokonały mordu na 74 Polakach ukrywających się całymi rodzinami przed represjami. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali ich w tzw. cichej egzekucji, używając wideł, siekier i kos. W miejscu tragedii we wrześniu 2010 roku ustawiono obelisk z tablicą pamiątkową i drewniany krzyż. W 2014 roku odsłonięto fundamenty leśniczówki, oraz obsadzono aleję prowadzącą do krzyża.
Ponadto trasą ścieżki cyklicznie organizowany jest pieszy rajd mający na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń sierpnia 1944 roku. Również pod opieką leśników pozostaje miejsce po cerkwi grekokatolickiej i cmentarz przycerkiewny w Stuposianach Zachowało się tu kilka kamiennych płyt nagrobnych i nagrobków – wśród nich nagrobek właściciela tutejszego majątku Marcelego Wisłockiego. Co roku teren jest wykaszany, usuwane są martwe konary z drzew, pielęgnowany żywopłot.
W lasach Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne leśnicy opiekują się bezimiennymi mogiłami w leśnictwach Stefkowa, Wańkowa i Zawadka. Na wszystkich przeprowadzono prace porządkowe.
[gallery columns="4"]RDLP