CISNA / PODKARPACIE. Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej serdecznie zaprasza na pokaz multimedialny i prelekcję GWIAZDY W BIESZCZADACH – edukacja i biznes. Już jutro, 13 grudnia, o godz. 18.00. 

Bieszczady, jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały się synonimem dzikiej przyrody. Bieszczady to również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Podobnie jak inne parki gwiezdnego oraz ciemnego nieba na świecie, PGN “Bieszczady” to miejsce, które przybliża społeczeństwu problem zanieczyszczenia światłem, daje odwiedzającym możliwość obserwowania nocnego nieba w jego prawie naturalnej postaci oraz wspiera ochronę nocnego środowiska Bieszczadów.

Trwanie ok. 1h30 godz.

I część – Pokaz astronomiczny - multimedialna prelekcja (30 min)

II część – Gwiazdy w Bieszczadach - edukacja i biznes (45 min)

plakat gwiazdy (004)

Astronomia i nocne niebo od wieków interesowały ludzi. W dzisiejszych czasach zostały prawie zapomniane. W coraz bardziej zanieczyszczonym światłem środowisku nie dostrzegamy już Drogi Mlecznej, komet czy słabszych gwiazd. Bieszczady to jedno z takich miejsc w Polsce, gdzie nocne niebo wciąż jest rozgwieżdżone i stanowi zajmującą atrakcję dla wielu osób. Jest to ogromny potencjał tego regionu, który należy wykorzystać.

Samo rozgwieżdżone niebo nie wystarczy. Konieczna jest jego promocja połączona z wdrożeniem szeregu działań ułatwiających obcowanie z ciemnym niebem. Należą do nich m. in. przygotowanie odpowiedniej infrastruktury do prowadzenia obserwacji, przeszkolenie osób obsługujących turystów, edukacja w zakresie ochrony ciemnego nieba oraz dbanie o zachowanie stanu środowiska. Pokazy astronomiczne to nowa, ciekawa alternatywa  spędzania wolnego czasu w naszym regionie. Promowane w ramach Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” ciemne niebo jest jeszcze dla wielu osób nieodkrytą atrakcją. Udział w pokazach to szansa na poznanie Bieszczadów jakich jeszcze nie znacie!

W ramach multimedialnej prelekcji o Parku Gwiezdnego Nieba – m.in. diaporamy nocnego nieba (zdjęcia i film nocnego nieba), symulacja gwiezdnego nieba na ekranie, przykładowe fotografie obiektów widocznych na niebie.

materiały nadesłane