BIESZCZADY / PODKARPACIE. W pierwszej połowie maja w zagrodzie pokazowej w Mucznem przyszły na świat dwa żubrzątka, które w ciągu kilku dni nabrały siły i są wielką atrakcją dla odwiedzających.

Matką pierwszego z nich jest Tjilii - żubrzyca pochodząca ze Szwajcarii, która dwa lata temu w zagrodzie urodziła Pujana. Tym razem jest to cielak płci żeńskiej, po urodzeniu miał 15 kg, ale bardzo szybko przybywa na wadze. Leśnicy zarezerwowali dla niego imię Puewa II.

1

Kilka dni później krowa Muczna powiła byczka, z którym zaszyła się wpierw w najdalszy kraniec zagrody. Obie matki ze swym potomstwem trzymają się jeszcze z dala od reszty stada. Młode, karmione ich mlekiem, szybko nabierają sił. - Wiemy, że to nie są ostatnie narodziny w tym roku i wkrótce ogłosimy konkurs na imiona dla tych żubrząt, które ich jeszcze nie mają - mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. - Rozstrzygnięcie konkursu i "Chrzciny" przewidziane są w Dniu Żubra w sobotę 8 sierpnia. Pokazową zagrodę żubrów w Mucznem od momentu jej otwarcia odwiedziło ponad 240 tys. turystów.

2

Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie źródło: RDLP