BIESZCZADY / PODKARPACIE. Polskie Koleje Linowe analizują ruch turystyczny nad Soliną. Na deptaku przed wejściem na zaporę wodną stanął nowoczesny wagonik kolei, w którym mieszkańcy i turyści mogą wypowiedzieć się na temat rozwoju turystycznego regionu.

Ankieterzy badają, jakim zainteresowaniem mogłaby się cieszyć kolej widokowa w Solinie. Do konsultacji w tej sprawie gmina Solina zaprosiła spółkę Polskie Koleje Linowe.

Projekt znajduje się na wstępnym etapie. Badane są formalne możliwości jego realizacji, poziom zainteresowania potencjalną atrakcją przez turystów i mieszkańców oraz możliwy wpływ na ruch turystyczny. Jednak dopiero po uzyskaniu niezbędnych zgód administracyjnych przez samorząd gminy oraz potwierdzeniu zasadności ekonomicznej inwestycji, firma będzie mogła zdecydować o dalszych krokach.

- Gmina zaprosiła nas do współpracy przy analizowanej inwestycji. W tej chwili jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach, najpierw musimy bardzo precyzyjnie zweryfikować zasadność jej realizacji. Podobnie jak samorząd widzimy w tym projekcie szansę na rozwój regionu: uatrakcyjnienie oferty turystycznej i stworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Doceniamy zaangażowanie lokalnych władz i ich otwartość na współpracę. To duża wartość dla Polskich Kolei Linowych – mówi Janusz Ryś, Prezes Zarządu PKL.

Polskie Koleje Linowe na bieżąco analizują możliwości inwestycyjne w poszczególnych ośrodkach PKL i poza nimi. Projekt budowy linowej kolei widokowej na terenie Gminy Solina jest tylko jedną z wielu rozważanych możliwości.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polskie Koleje Linowe to przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją działające w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w  Polsce. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar. PKL jest największym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie dalsze inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne.

źródło: materiały nadesłane

zdjęcia: GOKSiT Solina