DOMKI BIESZCZADY. Wszystkich miłośników górskiej przyrody, szukających wypoczynku w zacisznej, leśnej scenerii, zapraszamy na teren domku wypoczynkowego w Bieszczadach, w miejscowości Kulaszne.

Kulaszne to miejscowość zamieszkiwana przez niespełna 220 osób, przez którą przebiega szlak śladami dobrego wojaka, opisanego przez czeskiego pisarza Jaroslava Hašeka na kartach powieści "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Kulaszne to także miejsce wspomnień i pochówku wybitnego rzeźbiarza, malarza, poety i barda bieszczadzkiego - Jędrka Połoniny, nazywanego także Kapeluszowym Kowbojem.

 

[caption id="attachment_2556" align="aligncenter" width="850" caption="foto: kulaszne.pl"]foto: kulaszne.pl[/caption]

Domek w Bieszczadach w miejscowości Kulaszne wiąże się przede wszystkim z wielkim komfortem. 6-osobowy Domek "Asia" posiada w pełni wyposażoną kuchnię, pokój dzienny, kominek, łazienkę, taras i to tylko na jednej kondygnacji. Na drugiej znajdują się kolejne 2 pokoje 2-osobowe z łazienką.

Domek w Kulasznem sąsiaduje z potokiem, który wpływa do rzeki Osława. Niedaleko, w scenerii otaczających gór przebiega nieuczęszczana trasa, idealna na rowerowe wycieczki. Przede wszystkim jednak to okolica i bliskość wielu interesujących miejsc sprawia, że to miejsce jest świetną alternatywą na spędzenie wakacyjnych dni.

 

[caption id="attachment_2563" align="aligncenter" width="600" caption="Cerkiew Michała Archanioła w Kulasznem, foto: bieszczady24.pl"]Cerkiew Michała Archanioła w Kulasznem, foto: Bieszczady24.pl[/caption]

Ci, których znudzą trasy dla pieszych, rowerowych oraz konnych wycieczek, a także wędrówki po szlakach turystycznych mogą liczyć na wiele innych atrakcji w okolicy. Około 15 km od Kulasznego znajduje się letniskowa miejscowość Komańcza. Można tam zwiedzić Klasztor Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, w którym przed 60 laty internowany był Prymas Stefan Wyszyński. Wielbiciele zabytków mogą się udać także do prawosławnej cerkwi pod wezwaniem Opieki Matki Bożej, strawionej niegdyś przez pożar, a w obecnym stanie oddanej do użytku w 2010 roku. Komańcza posiada również inne okryte tajemnicą miejsca, jak np. cmentarz z okresu I wojny światowej na zboczu wschodniego ramienia wzniesienia Wierch.

Fantastyczna lokalizacja domku w Bieszczadach umożliwia także zorganizowanie udanych przejażdżek na teren pobliskiej Słowacji, ponieważ Kulaszne dzieli jedynie 18 km od przejścia granicznego w Radoszycach. Ci, którzy jednak nie będą chcieli opuszczać granic Polski, są mile widziani w okolicach Cisnej, a dokładnie Majdanu, gdzie znajduje się główna stacja Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej. Warto na chwilę opuścić swój domek w Bieszczadach, by dowiedzieć się, co w niej jest takiego wyjątkowego, że turyści chętnie do niej wracają w każde wakacje. Natomiast najnowszą atrakcję turystyczną na tym obszarze stanowią Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe w Uhercach Mineralnych, oddalonych około 25 km. od Kulasznego. Jest to największa w Polsce turystyczna wypożyczalnia drezyn rowerowych.

 

[caption id="attachment_2566" align="aligncenter" width="640" caption="Kolejka Bieszczadzka, foto: bieszczady24.pl"]Kolejka Bieszczadzka, foto: bieszczady24.pl[/caption]

Zanim zasmakujesz noclegu w Bieszczadach odwiedź również sanocki Zamek Królewski będący siedzibą Muzeum Historycznego z 20 tys. eksponatów i galerią autorską Zdzisława Beksińskiego. Na uwagę zasługuje także Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które jest największym muzeum etnograficznym w Polsce pod względem liczby zgromadzonych obiektów.

[caption id="attachment_2569" align="aligncenter" width="500" caption="Skansen w Sanoku, foto: bieszczady24.pl"]Skansen w Sanoku, foto: bieszczady24.pl[/caption]

Po drodze do Sanoka warto zatrzymać się na moment przy monumentalnych ruinach XVIII w. późnobarokowego kościoła i klasztoru oo. Karmelitów Bosych na wzgórzu Mariemont w zakolu rzeki Osławy w Zagórzu. 20 km od domku w Bieszczadach znajduje się również inne podkarpackie miasto - Lesko. Tam na turystów czeka nowo otwarty basen, charakterystyczne formacje skalne na wzgórzu we wsi Glinne w pobliżu Leska - tzw. "Kamień Leski" oraz słynna główna synagoga leskiej gminy żydowskiej, która po remoncie została przeznaczona na Galerię Sztuki Bieszczadzkiej Grupy Twórców.

Najbardziej aktywni wczasowicze wypoczywający w domkach w Bieszczadach mogą się wybrać nieco dalej, bo do miejscowości Solina, gdzie znajduje się największe polskie sztuczne jezioro, którego historia sięga lat 20. XX wieku. Dzisiaj największą atrakcję stanowią tam statki pasażerskie "Białej Floty" pływające po akwenie idealnym także dla żeglarzy.

 

[caption id="attachment_2584" align="aligncenter" width="640" caption="Solina, foto: bieszczady24.pl"]Solina, foto: bieszczady24.pl[/caption]

Domek w Bieszczadach znajduje się w centrum nieodkrytych ścieżek i tras, które czekają na żądnych przygód turystów. Cena za cały obiekt do uzgodnienia w zależności od sezonu, ilości osób oraz długości pobytu. Spędź niezapomniane wakacje w domku w Bieszczadach i gromadź najpiękniejsze wakacyjne wspomnienia. Więcej informacji na: bieszczady.bieszczady24.pl