Polana

POLANA. Gmina Czarna.

Pierwsza zachowana informacja o istnieniu Polany pochodzi z roku 1486. Miejscowość leży u podnóża najdłuższego bieszczadzkiego pasma górskiego Otrytu i cztery kilometry od Jeziora Solińskiego.

Przed 1510 rokiem w Polanie wybudowano pierwszy kościół rzymskokatolicki. Istnieje prawdopodobieństwo, że powstał w roku 1447. Kolejny, który przetrwał do zakończenia II wojny światowej wzniesiono w 1780 roku. Do dzisiaj pozostały po nim jedynie fundamenty i blacha, którą przykryto miejscową świetlicę wiejską. Na rok 1790 datuje się wybudowanie cerkwi. Pierwotnie była to kaplica dworska, która powstała dużo wcześniej a po 1790 roku została rozbudowana. Od 1970 roku pełniła rolę kościoła.

Na przełomie wieku XIX i XX Polana stanowiła centrum kultury, w tej części Bieszczad, a zarazem była siedzibą największej obszarowo parafii rzymskokatolickiej, rozciągającej się od Ustrzyk Górnych po Jasień i Wołkowyję.

W górnej części wsi – Polana Ostre, znajduje się ścieżka turystyczna po terenach kopalni ropy naftowej z przełomu wieku XIX i XX. Przez miejscowość biegnie niebieski szlak turystyczny z Ustrzyk Dolnych na Otryt i dalej w wyższe partie Bieszczad oraz szlak do jaskini w sąsiedzkim Rosolinie. Turyści znajdą w tej miejscowości wiele miejsc noclegowych w prywatnych kwaterach - agroturystyce, sklep, kultowy bar "Pod Otrytem", stadniny koni, mini muzeum – „Polańskie Zbiory Historyczne”, tablice informacyjne o lokalnych atrakcjach. Miejsce idealnie nadaje się na wypoczynek i bazę do wędrówek po całych Bieszczadach.