MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO W SANOKU

Wizyta w sanockim skansenie to swoista podróż w czasie. Odwiedzając to miejsce można poczuć niepowtarzalny klimat prawdziwie magicznej przestrzeni, skłaniającej do refleksji o czasie i przemijaniu.

 

Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku czynny jest przez cały okrągły rok. Zwiedzający mogą obejrzeć budynki sakralne, plebanię, chałupy, szkołę, młyn, wiatraki, kuźnie, remizę. Z kolei w trzech budynkach zorganizowano wystawy, które można zobaczyć od maja do października, a także wyjątkowo w czasie ferii zimowych.

 

Jerzy Ginalski, dyrektor sanockiego skansenu, tak pisze o tym wyjątkowym miejscu:

 

- Sanocki skansen przywoła bowiem do Waszej pamięci dawno już zapomniane wydarzenia i skojarzenia, które tkwią zakodowane w słojach wszechobecnego tutaj wiekowego drewna. Każdy ze zmysłów pozwoli na niespotykany dotychczas kontakt z bogactwem kulturowym tego od zawsze przygranicznego regionu – regionu, gdzie burzliwa historia miesza się ze współczesnością, a dziedzictwo kulturowe bizantyjskiego Wschodu z łacińską spuścizną Zachodu.


Odwiedzający zobaczą jak żyli na co dzień Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie.


Niewątpliwie spacerując po tym wyjątkowym muzeum wsi, można połączyć przyjemne z pożytecznym – podziwiać fantastyczne widoki, poznawać historię, a przy tym wypoczywać na łonie natury.