Ogólnopolskie Dni Muzyki Chóralnej i Liturgicznej w Sanoku (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Przed tygodniem zakończyły się II Ogólnopolskie Dni Muzyki Chóralnej i Liturgicznej w Sanoku. Druga edycja zgromadziła liczną publiczność zarówno podczas wykładów i warsztatów muzycznych, jak również podczas wyjątkowych koncertów muzyki sakralnej. Organizatorem tych wydarzeń było Stowarzyszenie PRO ARTIS w Sanoku, projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura-Interwencje, Edycja 2023 r. oraz przy wsparciu Lasów Państwowych – głównego partnera projektu.

Tegoroczna edycja obejmowała następujące wydarzenia:

18 września w budynku PSM I i II st. w Sanoku odbył się wykład dr hab. Arkadiusza Bialica, prof. AMKP w Krakowie, który przybliżył słuchaczom znaczenie i rolę muzyki liturgicznej w XXI wieku, a także wskazał na dobre praktyki podczas akompaniamentu liturgicznego. Obydwa zagadnienia stały się tematem całodziennych warsztatów gry organowej prowadzonym przez pana Bialica. Zwieńczeniem pierwszego dnia projektu był znakomity koncert wielokrotnie nagradzanego zespołu wokalnego Art.`N`Voices pod dyr. Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Ten niezwykły oktet mieszany zaprezentował najpiękniejsze utwory światowej muzyki sakralnej zarówno z epok muzyki dawnej jak i z czasów nam współczesnych. Zabrzmiały dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów, wypełniając pięknymi dźwiękami świątynię oo. Franciszkanów w Sanoku. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagrodziła artystów, a organizatorzy podziękowali im wiązankami kwiatów i upominkami.

 

20 września ponownie w budynku PSM I i II st. w Sanoku odbył się kolejny wykład, tym razem za sprawą zaproszonego kompozytora, muzyka, artysty Pawła Bębenka. Gość opowiedział o historii i znaczeniu chorału gregoriańskiego w kontekście dobrego wykonywania muzyki liturgicznej w obecnych czasach. Podczas wykładu i warsztatów pojawili się nie tylko uczniowie szkół muzycznych II st. z terenu Podkarpacia, ale także ich nauczyciele, rodzice i znajomi, jak również lokalna społeczność Sanoka. Wykład i warsztaty miały charakter otwarty podobnie jak to było w dniu 18 września. Śmiało można powiedzieć, że w warsztatach uczestniczyło blisko 50 osób, głównie młodzież i melomani.

Dzień warsztatowy zakończył się w późnych godzinach wieczornych, gdzie jednocześnie o godz. 19:00 u Franciszkanów w Sanoku, rozpoczął się kolejny koncert, tym razem zespołu muzyki dawnej Jerycho. Przejmujące brzmienie wyłącznie męskich głosów, perfekcyjnie, czysto i donośnie śpiewających chorał gregoriański w jego różnych odmianach oczarowały zarówno publiczność jak i samych organizatorów. W koncercie uczestniczyła młodzież, grupy parafialne, zaproszeni goście, muzyki oraz lokalna społeczność Sanoka.

Intensywne przygotowania i bogate programy II edycji Ogólnopolskich Dni Muzyki Chóralnej i Liturgicznej w Sanoku zakończyły się wielkim powodzeniem i zapowiedzią kolejnych edycji w przyszłych latach. Wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Narodowego Centrum Kultury i Lasów Państwowych umożliwiły realizację projektu na najwyższym poziomie organizacyjnym i merytorycznym.

Patronat honorowy nad projektem objęli posłowie Piotr Babinetz i dr Piotr Uruski.

materiały nadesłane
fot. Emilia Kot


03-10-2023


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie