Ile trzeba zapłacić za OC samochodu w Bieszczadach?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi je mieć każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. W przeciwnym razie jego kierowca naraża się na poważne konsekwencje finansowe. Obawiasz się, że składka w przypadku Twojego samochodu będzie bardzo wysoka? Przekonaj się, jak szukać ofert ubezpieczenia, aby nie przepłacać. Dowiedz się także, ile za OC płacą mieszkańcy różnych miejscowości w Bieszczadach.

W I kwartale 2024 r. mieszkańcy województwa podkarpackiego płacili najmniej za OC – średnio 484 zł. Z kolei przeciętna składka w Rzeszowie wynosiła 575 zł.

Czy OC zawsze musi być drogie?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej regulowane przepisami Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chroni ono przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, których sprawcą jest ubezpieczony. Szkody majątkowe lub osobowe są pokrywane z wypłaconego przez towarzystwo odszkodowania. Brak OC skutkuje wysokimi karami finansowymi, które dla samochodów osobowych do końca czerwca 2024 r. kształtują się w następujący sposób:

1 700 zł – za opóźnienie do 3 dni,
4 240 zł – za opóźnienie od 4 do 14 dni,
8 480 zł – za opóźnienie powyżej 14 dni.

Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość składki OC? Wpływają na nią zarówno parametry kierowcy, jak i pojazdu. Jeśli jesteś młodym i niedoświadczonym kierującym, to z pewnością zapłacisz więcej niż osoba, która ma prawo jazdy już od wielu lat. Podobna sytuacja dotyczy modeli i marek samochodów uznawanych za szybkie i mocne. Dla ubezpieczyciela jazda nimi stwarza zdecydowanie większe zagrożenie niż pojazdami uznawanymi za bezpieczne.

Wielu właścicieli samochodów decyduje się na pierwszą propozycję ubezpieczenia, którą otrzyma. Bardzo często przez lata nie zmieniają towarzystwa, uważając, że jako stali klienci mogą liczyć na najlepsze oferty. Jest to błąd, gdyż może okazać się, że inna firma oferuje zdecydowanie korzystniejsze warunki.

Musisz wiedzieć, że zakres ochrony w przypadku ubezpieczenia OC jest regulowany odgórnie. Towarzystwa mogą więc jedynie samodzielnie ustalać ceny takiej polisy. To właśnie z tego powodu w jednej firmie zapłacisz dużo mniej niż w przypadku innej.

Jak szukać najtańszego OC?

Najlepszym sposobem na to, aby znaleźć ubezpieczenia komunikacyjne w najniższej cenie, jest skorzystanie z porównywarki ofert. To intuicyjne narzędzie dające możliwość szybkiego dostępu do zestawienia różnych propozycji najpopularniejszych firm na rynku. Wystarczy, że wypełnisz pola w formularzu i podasz najważniejsze dane dotyczące Ciebie oraz Twojego samochodu.

Porównywarka przeszuka dostępne oferty i przedstawi Ci je wraz z cenami. Część z nich będzie obejmowała nie tylko samo OC, ale i dodatkowe rozszerzenia w postaci AC, NNW oraz assistance. To od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na ich zakup.
Dzięki porównywarce możesz od razu opłacić swoją polisę. Wystarczy, że podasz dane potrzebne do sporządzenia umowy i dokonasz płatności online. Polisę wraz z dokumentami otrzymasz na swój adres e-mail. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas.

Ile można zaoszczędzić dzięki porównywarce OC?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak bardzo mogą różnić się składki OC u różnych ubezpieczycieli, sprawdź poniższe kalkulacje. Dzięki nim przekonasz się, ile możesz zaoszczędzić, korzystając z porównywarki.

Kalkulacja 1.

36-letni mieszkaniec Ustrzyk Dolnych szuka ubezpieczenia dla samochodu Opel Corsa z 2018 r. z silnikiem benzynowym 1.0. Prawo jazdy uzyskał w 2009 r. i do tej pory nie spowodował żadnej szkody. Za OC w różnych towarzystwach zapłaci:

350,00 zł – mtu24.pl,
398,00 zł – Balcia,
399,00 zł – Trasti,
428,00 zł – Benefia,
482,19 zł – Beesafe.

Między najdroższą a najtańszą propozycją jest różnica ponad 130 zł. Tyle 36-latek może zaoszczędzić, jeśli skorzysta z porównywarki.

Kalkulacja 2.

56-letnia mieszkanka Wojtkowej ubezpiecza samochód Renault Megane z 2022 r. z silnikiem Diesla 1.5. Prawo jazdy ma od 1989 r. i do tej pory zgromadziła maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Jej OC kosztuje kolejno:

420,00 zł – Trasti,
464,00 zł – mtu24.pl,
505,00 zł – Benefia,
513,00 zł – Balcia Insurance,
610,88 zł – Beesafe.

W tym przypadku 56-latka może zaoszczędzić prawie 200 zł, jeśli skorzysta z porównywarki.

Ubezpieczenie OC – podsumowanie

Jazda samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z ryzykiem otrzymania wysokiej kary finansowej nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). To nie jedyne zagrożenie, które czeka na właścicieli pojazdów, którzy nie wywiązują się z obowiązku zakupu tej polisy. Spowodowanie kolizji czy wypadku samochodem bez OC może skutkować regresem ubezpieczeniowym. To sytuacja, w której UFG ma prawo żądać od sprawcy zdarzenia zwrotu kosztów poniesionych w związku z wypłatą odszkodowania. Pamiętaj więc o tym, aby sprawdzić ważność OC swojego auta.

20-05-2024


Zaloguj się aby dodać komentarz


| Logowanie