Wieś leżąca w dolinie górnego biegu potoku Bereźnica. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1480 r. Miejscowość leżała w rozległych dobrach Balów. Z wsią tą związanych jest kilka wielkich postaci. W XIX w. miejscowość ta była w posiadaniu Zygmunta Kaczkowskiego – “barda szlachty sanockiej”, natomiast na początku XX w. Berźnica należała do rodziny Staruchów, mocno związanych z ukraińskim ruchem narodowym.

Perełką Bereźnicy jest niewątpliwie cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy z 1839 r. (obecnie kościół filialny). W środku znajduje się ikonostas (niekompletny i zmodyfikowany). Nieopodal cerkwi kaplica murowana z początku XX w. ufundowana przez Wincentego Łęckiego. Na górnym końcu wsi obelisk upamiętniający postać Z. Kaczkowskiego (z miejsca tego roztacza się przepiękna panorama Bieszczadów). W Bereźnicy są znakomite możliwości planowania pieszych wycieczek. Warto się wybrać do Żernicy Wyżnej czy Górzanki, natomiast pobliskie wzgórza charakteryzują się niesamowitymi panoramami.

Dojazd od strony Hoczwi jadąc małą obwodnicą - w Berezce skręcić w prawo

Zygmun Kaczkowski (1825 – 1896) polski powieściopisarz, który tworzył w dobie romantyzmu. Urodził się w Kamionce Wołoskiej (powiat Rawa Ruska na Ukrainie). Studiował we Lwowie i Wiedniu, jednak studiów nie ukończył. W młodości uczestniczył w legendarnej wyprawie Wincentego Pola i Seweryna Goszczyńskiego na Łopiennik. W 1845 r. Ojciec (zarządca dóbr ciśniańskich Fredrów) dał w posiadanie swojemu synowi Bereźnice Wyżną. Kaczkowski jednak zaniedbywał gospodarkę, a poświęcał się swoim pasją literackim i wojażom towarzyskim. W 1846 r. przyłączył się do oddziału Bułcharyna idącego na Sanok. Został schwytany przez Austriaków i z wyrokiem kary śmierci przesiedział w więzieniu do 1848 r. (Wiosna Ludów). Dzięki amnestii wyrok został zlikwidowany. Po wyjściu z więzienia zaczął organizować konną gwardię narodową na Sanoczczyźnie, za co znowu był ścigany przez Austryjaków. Przez pewien czas się ukrywał, a następnie wznowił swoją działalność literacką. Największy rozgłos przyniosło mu sześciotomowe dzieło pt. “Ostatni z Nieczujów” w których opisywał barwne losy lokalnej szlachty, stąd zasłużony przydomek “bard szlachty sanockiej”. W 1861 r. został ponownie aresztowany przez Austriaków i skazany na 5 lat. Szybko z tego więzienia jednak wyszedł gdyż prawdopodobnie poszedł na współprace z tajna policją austriacką i stał się ich agentem. Przez pewien czas mieszkał w Wiedniu, a następnie wyjechał do Paryża gdzie mieszkał do śmierci.

 


Pokaż obiekty z miejscowości Bereżnica Wyżna

Wykaz miejscowości:

Bachlawa Baligród Bandrów Berezka Bereżnica Wyżna Bezmiechowa Bóbrka k. Soliny Brzegi dolne Buk Bukowiec Bykowce Bystre koło Baligrodu Bystre koło Michniowca Chmiel Chrewt Cisna Czarna Czaszyn Dwernik Glinne Górzanka Grąziowa Hoczew Hoszów Hołuczków Jankowce Jasień Jureczkowa Komańcza Kostryń Krościenko Kulaszne Lesko Leszczowate Liskowate Lutowiska Markowce Michniowiec Mokre Morochów Morochów Myczków Myczkowce Orelec Pakoszówka Paszowa Pisarowce Polana Polańczyk Poraż Puławy Płowce Raczkowa Radoszyce Rajskie Równia Rozpucie Roztoka Rudenka Rzepedź Sanoczek Sanok Serednica Siemuszowa Smolnik Sobień Sokole Solina Średnia Wieś Srogów Dolny Srogów Górny Stefkowa Strachocina Szczawne Terka Trepcza Trzcianiec Turzańsk Tyrawa Solna Tyrawa Wołoska Uherce Mineralne Ulucz Ustjanowa Górna Ustrzyki Dolne Ustrzyki Górne Wańkowa Wetlina Wisłoczek Wisłok Wielki Wojtkowa Wojtkówka Wola Michowa Wola Piotrowa Wołkowyja Wujskie Zabłotce Zagórz Załuż Zwierzyń Żłobek Łęg Łobozew Łodyna Łodzina Łopienka Łukawica