Zwierzyń (355 m) – to wieś położona w najpiękniejszym przełomie Sanu u stóp lesistej Czulni (576 m) i Trzech Kopców (439 m). Ta letniskowa dziś miejscowość posiada Ośrodek Wypoczynkowy „Uroczysko”, sklep, bar, gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, dogodne połączenia komunikacyjne PKS. Zielony szlak pieszy górski łączy ją z Zagórzem, Leskiem, Jeziorem Myczkowieckim i BPN, a szlak spacerowy żółty z Ośrodkiem „Caritas”, Orelcem, pasmem Żukowa, Olszanicą, Rudenką, pasmem Czarnego Działu i Uhercami.
Do mostu na Sanie dopływają z pobliskiego rezerwatu bobry z małymi stwarzając niekiedy turystom niebywałe okazje do zrobienia zdjęć. W przełomie Sanu żerują zalatujące tutaj czarne bociany, czaple siwe, kormorany i inne osobliwości ornitologiczne.
Przełom Sanu – poniżej elektrowni myczkowieckiej –
jest też najlepszym miejscem do wędkowania w całej okolicy.
Ważniejsze epizody z przeszłości:
Zwierzyń wzmiankowany w lustracji królewskiej w 1580 r. był wsią położoną w dobrach Kmitów. Nie wiele wiemy o jego przeszłości. W zachowanych źródłach historycznych odnajdujemy jednak luźne wzmianki, które pozwalają na powolne odtwarzanie nieznanej jeszcze dobrze przeszłości.
W I połowie XIX w. wieś była własnością znanego malarza
Antoniego Stroińskiego, pochowanego na tutejszym cmentarzu.
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich podaje, iż w 1885 r. Zwierzyń był wsią w powiecie Liskim położoną na lewym brzegu Sanu w odl. 8,4 km na płd.-wsch. od Leska . San przedzierał się między górami wężykowato otaczając terytorium wsi od wschodu, północy i zachodu, a nawet częściowo od południa. Relacja ta podaje, że jest we wsi cerkiew murowana przyłączona do parafii grecko-katolickiej w Bóbrce i posiada uposażenie w ziemię o areale 21 morgów.
W 1885 r. wieś liczyła 32 domy i 202 mieszkańców (95 mężczyzn i 117 kobiet). Spośród nich 156 było wyznania grecko-katolickiego, 32 rzymsko-katolickiego (i należeli do parafii rz. kat. w Uhercach) i 14 izraelitów wyznania mojżeszowego. Pracowali oni na roli do wsi należącej o areale 281 morgów w ogóle.
Dwór
Heleny Żurawskiej zajmował 585 morgów areału, w tym 416 morgów lasu.
W 1921 r. wieś liczyła 45 domów i 248 mieszkańców (201 greko-katolików, 43 rz.kat. i 3 izraelitów wyznania mojżeszowego).
Na szczególną uwagę w Zwierzyniu zasługują:
- Bobry w starym korycie Sanu w pobliżu ujścia rzeki Olszanki.
- Przełom Sanu z ostoją czarnego bociana, czapli siwej i licznych ptaków wodnych.
- „Cudowne źródełko” - ok. 1,5 km na południe od wsi przy zielonym szlaku pieszym górskim– i kaplica wybudowana z Kamienia. Zgodnie z legendą znaleziono tutaj krzyż z I poł. XIII w. pochodzący z miasta Limoges we Francji (1500 km od Zwierzynia!).
Miejscowa tradycja powiada, że chciano tu kiedyś wybudować cerkiew klasztorną, ale przygotowane kamienie do budowy w tajemniczy sposób znikały. Uznano to za znak Boży i wykopano w tym miejscu studnię, z której pewna niewiasta wydobyła krzyż. Na pamiątkę niezwykłego zdarzenia wieś nazwano Zdwiżyn (od ruskiego Wozdwyżenje Czestnoho Kresta – Podwyższenie Krzyża Świętego). Do II wojny światowej studnia była otoczona czcią. Stał nad nią drewniany krzyż, a co roku 27 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego ciągnęli tutaj liczni pątnicy i pielgrzymi z całej okolicy, a nawet krajów ościennych. W uroczystej procesji udawali się z cerkwi do źródła i wówczas ksiądz świecił wodę, która miała moc uzdrawiającą. Tradycja ta odżyła w latach 90-tych XX wieku. Od tej pory również odbywają się tutaj odpusty w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Dzięki inicjatywie ks. proboszcza z Myczkowiec i mieszkańców Zwierzynia powstała kaplica, wznoszone są stacje drogi krzyżowej, a liczni turyści przyjeżdżają tutaj przemywać oczy i nabrać cennej wody do domu.
Zabytki:
- Przy moście nad Sanem zachowała się murowana cerkiew fil. grecko-kat. p.w. Zmartwychwstania Chrystusa z lat 1750 – 1799, dziś rzymsko-kat. kościół fil. Cerkiew murowana z kamienia (dziś otynkowana) jest budowlą trójdzielną i orientowaną. Uroku dodaje jej stary kamienny murek ułożony z kamienia rzecznego z Sanu i otaczający cały plac cerkiewny. We wnętrzu znajduje się zabytkowy kielich gładki z sześciolistną stopą z 1840 r. fundacji Jana Chryzostoma Kossaka, proboszcza w Rudence. Do 1946 r. cerkiew ta służyła unitom, a dziś jest filialnym kościołem rzymsko-katolickim p.w. św. Jana Chrzciciela i należy do rz. kat. parafii w Myczkowcach. W niej to prof. Adam Bochnak odkrył w 1922 r. cenny krzyż limuzyjski ( 1 z sześciu znalezionych w Polsce i najlepiej z nich zachowany), który można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu.
- Drewniany dom nr. 18 w konstrukcji zrębowej węgłowany na obłap z poł. XIX w. Posiada on od frontu charakterystyczny podcień z tzw. wnęką – zadaszonym przejściem z części mieszkalnej do gospodarczej, nakryty jest czterospadowym dachem (do niedawna jeszcze krytym słomą), pod którym mieści część gospodarczą i mieszkalną z wozownią obok. Reprezentuje styl etnicznych Bojków.
- Cmentarz obok cerkwi z nagrobkiem malarza Antoniego Stroińskiego, właściciela wsi w poł. XIX w.)
Opracował Stanisław Orłowski
Pokaż obiekty z miejscowości Zwierzyń
Wykaz miejscowości:
Bachlawa
Baligród
Bandrów
Berezka
Bereżnica Wyżna
Bezmiechowa
Bóbrka k. Soliny
Brzegi dolne
Buk
Bukowiec
Bykowce
Bystre koło Baligrodu
Bystre koło Michniowca
Chmiel
Chrewt
Cisna
Czarna
Czaszyn
Dwernik
Glinne
Górzanka
Grąziowa
Hoczew
Hoszów
Hołuczków
Jankowce
Jasień
Jureczkowa
Komańcza
Kostryń
Krościenko
Kulaszne
Lesko
Leszczowate
Liskowate
Lutowiska
Markowce
Michniowiec
Mokre
Morochów
Morochów
Myczków
Myczkowce
Orelec
Pakoszówka
Paszowa
Pisarowce
Polana
Polańczyk
Poraż
Puławy
Płowce
Raczkowa
Radoszyce
Rajskie
Równia
Rozpucie
Roztoka
Rudenka
Rzepedź
Sanoczek
Sanok
Serednica
Siemuszowa
Smolnik
Sobień
Sokole
Solina
Średnia Wieś
Srogów Dolny
Srogów Górny
Stefkowa
Strachocina
Szczawne
Terka
Trepcza
Trzcianiec
Turzańsk
Tyrawa Solna
Tyrawa Wołoska
Uherce Mineralne
Ulucz
Ustjanowa Górna
Ustrzyki Dolne
Ustrzyki Górne
Wańkowa
Wetlina
Wisłoczek
Wisłok Wielki
Wojtkowa
Wojtkówka
Wola Michowa
Wola Piotrowa
Wołkowyja
Wujskie
Zabłotce
Zagórz
Załuż
Zwierzyń
Żłobek
Łęg
Łobozew
Łodyna
Łodzina
Łopienka
Łukawica