Łęg - to nieistniejąca dziś wieś położona ongiś nad Sanem u podnóża masywu Jawora (742 m), a obecnie znajdująca się na dnie Jeziora Solińskiego.

Adam Fastnacht w swoim Słowniku historyczno-geograficznym ziemi sanockiej w średniowieczu nie podaje informacji o Łegu. O okresie staropolskim – do chwili zbadania dziejów tej miejscowości – nie mogę dziś podać wiarygodnych relacji.

Interesujący opis tej miejscowości w okresie poprzedzającym I wojnę światową i w latach międzywojennych (1919 – 1939) zawarł Józef Pawłusiewicz w swoim pamiętniku „Na dnie jeziora” wydanym przez Ludową Spółdzielnie Wydawniczą w Warszawie w 1981 r. Dziś opieram się na relacjach autora (s.14)

„W odległości 5 km od Soliny położony był Łęg. W Bieszczadach nie było miejscowości tak pięknie położonej w nasłonecznionym kolanie srebrnej wstęgi Sanu. Leżał on jak w kołysce, spokojny i zaciszny, osłonięty od wiatrów górami.

Od północy dominowała nad całą okolicą góra Jawor, od wschodu Kulbaka, od zachodu Skała Solińska, od południa Kiczera i Pasieki.

Łęg wyróżniała ogromna przejmująca cisza, dobra gleba, piękne dorodne drzewa i trudne do opisania bogactwo przyrody. Kiedy wiatry jesienne szalały nad Bieszczadami, kiedy zamiecie śnieżne tworzyły olbrzymie zaspy, w Łęgu panowała niczym nie zmącona cisza. Tylko górą słychać było huczące burze, ale na Łęgu ozdobne świerki, brzozy i lipy okalające nasz dom, nawet nie drgnęły.

A kiedy chwilami przy największych burzach opadała czasem kiść śnieżna strącona z konarów świerkowych podmuchem wiatru ... wtenczas ojciec mój ostrzegał: „nie pokazuj się poza granicę Łęgu, bo ci burza głowę zerwie”. Pamiętam moją matkę, jak w taką „psią pogodę” ze świeczka w ręku przechodziła przez rozległe podwórze do stajni doglądnąć inwentarza, płomień świecy nie drgnął. Ona też chyba z nas wszystkich najbardziej Łęg kochała. Każde drzewko w sadzie, każdy krzew w ogrodzie pielęgnowany był jej pieczołowitą ręką. Prze 65 lat pracując na tej ziemi niewolniczo przywiązała się do rodzinnego kąta.”

Ciekawe i romantyczne wspomnienia snuje autor pamiętnika także o swoich najbliższych: (s.15) „Dziad mój Aleksander, jako powstaniec styczniowy zesłany był na Sybir, gdzie zmarł w nieznanych okolicznościach. Jego syn, a mój ojciec, jako dziecko przyjechał tutaj z matką aż z Nowogródczyzny. Babka z trojgiem dzieci znalazła schronienie u krewnych w Galicji.

Jako absolwent gimnazjalny w Czerniowcach, ojciec mój po odbytej służbie wojskowej w armii austriackiej i ukończeniu szkoły oficerskiej, ożenił się z Marią Piórecką, córką leśnika z okolic Birczy. Wziąwszy posag zaciągnął pożyczkę bankową i u Roińskiego, właściciela Sokolego, nabył gospodarstwo rolne w Łęgu, gdzie do starości pracował wychowując 5 synów (Tadeusz, Jerzy, Józef, Aleksander, Zdzisław) i 2 córki (Maria, Honorata). Wszyscy ukończyli szkołę ludową w Teleśnicy Sannej (3 km), a wykształcenie średnie zdobywaliśmy we Lwowie. Do kościoła chodziliśmy do Łobozwi lub do oddalonej o 7 km Wołkowyi.”

O ciekawych postaciach w Łęgu i okolicy oraz o miejscowościach znajdujących się dziś na dnie Jeziora Solińskiego znajdziemy pasjonujące informacje w pamiętniku autora.

Literatura:

1. Józef Pawłusiewicz, „Na dnie jeziora”, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1981.

Opracował Stanisław Orłowski


Pokaż obiekty z miejscowości Łęg

Wykaz miejscowości:

Bachlawa Baligród Bandrów Berezka Bereżnica Wyżna Bezmiechowa Bóbrka k. Soliny Brzegi dolne Buk Bukowiec Bykowce Bystre koło Baligrodu Bystre koło Michniowca Chmiel Chrewt Cisna Czarna Czaszyn Dwernik Glinne Górzanka Grąziowa Hoczew Hoszów Hołuczków Jankowce Jasień Jureczkowa Komańcza Kostryń Krościenko Kulaszne Lesko Leszczowate Liskowate Lutowiska Markowce Michniowiec Mokre Morochów Morochów Myczków Myczkowce Orelec Pakoszówka Paszowa Pisarowce Polana Polańczyk Poraż Puławy Płowce Raczkowa Radoszyce Rajskie Równia Rozpucie Roztoka Rudenka Rzepedź Sanoczek Sanok Serednica Siemuszowa Smolnik Sobień Sokole Solina Średnia Wieś Srogów Dolny Srogów Górny Stefkowa Strachocina Szczawne Terka Trepcza Trzcianiec Turzańsk Tyrawa Solna Tyrawa Wołoska Uherce Mineralne Ulucz Ustjanowa Górna Ustrzyki Dolne Ustrzyki Górne Wańkowa Wetlina Wisłoczek Wisłok Wielki Wojtkowa Wojtkówka Wola Michowa Wola Piotrowa Wołkowyja Wujskie Zabłotce Zagórz Załuż Zwierzyń Żłobek Łęg Łobozew Łodyna Łodzina Łopienka Łukawica