Chmiel jest wsią położoną nad Sanem. Większa część zabudowy wsi ciągnie się w bocznej dolince. W dolnej części miejscowości obok Smolnika znajduje się jedyna ocalała w wysokiej, południowej części Bieszczadów, drewniana cerkiew greckokatolicka p.w. św. Mikołaja z 1906r., obecnie kościół rzymskokatolicki. Na cmentarzu obok cerkwi znajduje się tajemnicza płyta nagrobna z 1641r., z napisem w języku starocerkiewnosłowiańskim i rysunkiem przypominającym herb Sas. Miał być to najprawdopodobniej nagrobek greckokatolickiego biskupa przemyskiego Hieronima Ustrzyckiego. Na cmentarzu znajduje się również nagrobek właściciela miejscowych dóbr Emila Ricci zmarłego w 1875 roku. , oraz okazały nagrobek miejscowego proboszcza Feliksa Dołżyckiego.
We wsi autobusy do Sanoka, Ustrzyk Dolnych i bar sezonowy. 3 km za Chmielem leży Zatwarnica. Nazwa wsi pochodzi od rosnącego tu dzikiego chmielu.
Wieś lokowana przez Kmitów na prawie wołoskim po 1502 roku. Nad Sanem stał dwór i przysiółek o nazwie Chmielińczyk. Po wojnie aż do roku 1951 wieś znajdowała się w granicach dawnego ZSRR.
Pokaż obiekty z miejscowości Chmiel