Czarna jest dużą osadą gminną, położoną w kotlinie u źródeł potoku Czarnego. Dzieli się na Czrną Górną przy obwodnicy bieszczadzkiej i Czrną Dolną (osiedle dawnego PGR-u). W miejscowości głównym zabytkiem jest dawna cerkiew parafialna p.w. św. Dymitra z 1834 r., obecnie kościół. Wewnątrz zachował się ikonostas.  Inna drewniana cerkiew w Czarnej Dolnej zbudowana w 1888 r., zawaliła się w latach siedemdziesiątych i pozostały po niej trzy żelazne krzyże. We wsi możemy spotkać kilkanaście tradycyjnych drewnianych chałup i dziewięć przydrożnych krzyży, oraz kapliczkę upamiętniającą zniesienie pańszczyzny z 1848 r. Miejscowość położona jest na jednej z głównych tras turystycznych. Zbiega się tutaj węzeł drogowy dużej i małej obwodnicy bieszczadzkiej. W Czarnej  jest kilka placówek usługowych, ośrodek zdrowia, urzędy (Czarna jest stolicą gminy) i restauracja „Górska”, poczta, policja, schronisko młodzieżowe. Na stoku Ostrego znajduje się stanica harcerska chorągwi wrocławskiej do której dojedziemy dużą obwodnicą, następnie spory zajazd „ Na Kresach” i dalej ośrodek wczasowy jeden z bardziej luksusowych w Bieszczadach należący do Sanockiego Zakładu Kopalnictwa Nafty i Gazu. Nieopodal rozciągają się miejscowe pola naftowe. W Czarnej autobusy do Sanoka, Ustrzyk Dolnych i Górnych, Zatwarnicy, Polany, Michniowca i Czarnej Dolnej.

W 1974 r., Czarnej przyznano status uzdrowiska ponieważ  znajdują się tutaj źródła mineralne wodorowęglanowo - wapniowe, sodowe, jodowe i siarczkowe. Wody mineralne możemy znaleźć tylko w basenie kąpielowym ośrodka „Nafty i Gazu”. Ropę w tym rejonie wydobywa się od 1936 r. Na tyłach ośrodka można obejrzeć stare urządzenia wydobywcze. W okolicy wiele ścieżek spacerowych: trasa niebieska ( Czarna Górna przy obwodnicy bieszczadzkiej) przechodząca przez starą kopalnię i trasa czerwona ( Czarna Dolna ) przechodząca przez bezludne tereny dawnego PGR-u zbudowanego na miejscu dawnego dworu i prowadząca na szczyt Ostrego.

Czarną lokowano w 1505 r., na prawie wołoskim przez Andrzeja Wyderkę z nadania starosty przemyskiego Stanisława Kmity. W latach dwudziestych była dobrze prosperującą dużą miejscowością liczącą około 2000 mieszkańców. Znajdowały się tutaj dwie cerkwie, kaplica rzymskokatolicka, żydowski dom modlitwy, dwór, cztery młyny, tartak, kilka kuźni i dwadzieścia sklepów. Dziś liczy zaledwie 885 mieszkańców. Przed wojną na terenie dworskim w Czarnej Dolnej istniało osiedle cygańskie. Po nich pozostała nazwa Cygański Potok. Po wojnie miejscowość należała do dawnego ZSRR aż do 1951 roku.


Pokaż obiekty z miejscowości Czarna

Wykaz miejscowości:

Bachlawa Baligród Bandrów Berezka Bereżnica Wyżna Bezmiechowa Bóbrka k. Soliny Brzegi dolne Buk Bukowiec Bykowce Bystre koło Baligrodu Bystre koło Michniowca Chmiel Chrewt Cisna Czarna Czaszyn Dwernik Glinne Górzanka Grąziowa Hoczew Hoszów Hołuczków Jankowce Jasień Jureczkowa Komańcza Kostryń Krościenko Kulaszne Lesko Leszczowate Liskowate Lutowiska Markowce Michniowiec Mokre Morochów Morochów Myczków Myczkowce Orelec Pakoszówka Paszowa Pisarowce Polana Polańczyk Poraż Puławy Płowce Raczkowa Radoszyce Rajskie Równia Rozpucie Roztoka Rudenka Rzepedź Sanoczek Sanok Serednica Siemuszowa Smolnik Sobień Sokole Solina Średnia Wieś Srogów Dolny Srogów Górny Stefkowa Strachocina Szczawne Terka Trepcza Trzcianiec Turzańsk Tyrawa Solna Tyrawa Wołoska Uherce Mineralne Ulucz Ustjanowa Górna Ustrzyki Dolne Ustrzyki Górne Wańkowa Wetlina Wisłoczek Wisłok Wielki Wojtkowa Wojtkówka Wola Michowa Wola Piotrowa Wołkowyja Wujskie Zabłotce Zagórz Załuż Zwierzyń Żłobek Łęg Łobozew Łodyna Łodzina Łopienka Łukawica