Czarna jest dużą osadą gminną, położoną w kotlinie u źródeł potoku Czarnego. Dzieli się na Czrną Górną przy obwodnicy bieszczadzkiej i Czrną Dolną (osiedle dawnego PGR-u). W miejscowości głównym zabytkiem jest dawna cerkiew parafialna p.w. św. Dymitra z 1834 r., obecnie kościół. Wewnątrz zachował się ikonostas. Inna drewniana cerkiew w Czarnej Dolnej zbudowana w 1888 r., zawaliła się w latach siedemdziesiątych i pozostały po niej trzy żelazne krzyże. We wsi możemy spotkać kilkanaście tradycyjnych drewnianych chałup i dziewięć przydrożnych krzyży, oraz kapliczkę upamiętniającą zniesienie pańszczyzny z 1848 r. Miejscowość położona jest na jednej z głównych tras turystycznych. Zbiega się tutaj węzeł drogowy dużej i małej obwodnicy bieszczadzkiej. W Czarnej jest kilka placówek usługowych, ośrodek zdrowia, urzędy (Czarna jest stolicą gminy) i restauracja „Górska”, poczta, policja, schronisko młodzieżowe. Na stoku Ostrego znajduje się stanica harcerska chorągwi wrocławskiej do której dojedziemy dużą obwodnicą, następnie spory zajazd „ Na Kresach” i dalej ośrodek wczasowy jeden z bardziej luksusowych w Bieszczadach należący do Sanockiego Zakładu Kopalnictwa Nafty i Gazu. Nieopodal rozciągają się miejscowe pola naftowe. W Czarnej autobusy do Sanoka, Ustrzyk Dolnych i Górnych, Zatwarnicy, Polany, Michniowca i Czarnej Dolnej.
W 1974 r., Czarnej przyznano status uzdrowiska ponieważ znajdują się tutaj źródła mineralne wodorowęglanowo - wapniowe, sodowe, jodowe i siarczkowe. Wody mineralne możemy znaleźć tylko w basenie kąpielowym ośrodka „Nafty i Gazu”. Ropę w tym rejonie wydobywa się od 1936 r. Na tyłach ośrodka można obejrzeć stare urządzenia wydobywcze. W okolicy wiele ścieżek spacerowych: trasa niebieska ( Czarna Górna przy obwodnicy bieszczadzkiej) przechodząca przez starą kopalnię i trasa czerwona ( Czarna Dolna ) przechodząca przez bezludne tereny dawnego PGR-u zbudowanego na miejscu dawnego dworu i prowadząca na szczyt Ostrego.
Czarną lokowano w 1505 r., na prawie wołoskim przez Andrzeja Wyderkę z nadania starosty przemyskiego Stanisława Kmity. W latach dwudziestych była dobrze prosperującą dużą miejscowością liczącą około 2000 mieszkańców. Znajdowały się tutaj dwie cerkwie, kaplica rzymskokatolicka, żydowski dom modlitwy, dwór, cztery młyny, tartak, kilka kuźni i dwadzieścia sklepów. Dziś liczy zaledwie 885 mieszkańców. Przed wojną na terenie dworskim w Czarnej Dolnej istniało osiedle cygańskie. Po nich pozostała nazwa Cygański Potok. Po wojnie miejscowość należała do dawnego ZSRR aż do 1951 roku.
Pokaż obiekty z miejscowości Czarna