Glinne (410 m n.p.m.) - Wieś położona na widokowym wzgórzu między Leskiem (3 km) a Uhercami przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej licząca ok. 80 zabudowań. Na skrzyżowaniu w lewo zjazd do kościoła Miłosierdzia Bożego w Glinnem i do Jankowiec. Od kościoła rozciąga się rozległa panorama na Park Krajobrazowy Gór Słonnych z szybowiskiem w Bezmiechowej i dolinę Sanu. Ważniejsze epizody z dziejów miejscowości: 1563 r. - pierwsza historyczna wzmianka o wsi. Powstała zapewne znacznie wcześniej, bowiem dzisiejszy jej przysiółek Kostryń posiada wczesnośredniowieczny kurhan. Nazwa Kostryń wywodząca się od słów „ostrożyć”, „otoczyć ostrokołem” sugeruje powstanie na wzgórzu osady obronnej otoczonej ostrokołem mającej bronić prowadzącego tędy na Ruś traktu handlowego. 1605 r. - w czasie prywatnej wojny między jej właścicielem Stanisławem Tarnawskim chorążym sanockim a jego wierzycielem Janem Tomaszem Drohojowskim, referendarzem wielkim koronnym między Glinnem a Uhercami założony został przez Drohojowskiego obóz warowny, z którego referendarz najeżdżał włości Tarnawskiego i jego sprzymierzeńca Stadnickiego w Uhercach. 1672 r. - podczas najazdu tatarskiego na wieś stanowiąca własność Bukowskich została ona niemal kompletnie zniszczona, ocalały tylko 2 domy. 1921 r. - Glinne liczyło 51 domów i 296 mieszkańców (w tym. 189 grekokatolików, 95 łacinników i 12 osób wyznania mojżeszowego). 2002 r. - we wsi – przy drodze do Jankowiec - znajduje się kościół rzymskokatolicki p.w. Miłosierdzia Bożego. Przy głównej trasie natomiast sklep spożywczy, leśnictwo i dom ludowy. Obok wsi przy zielonym szlaku spacerowym przysiółek Kostryń należący administracyjnie już do Uherzec i gminy Olszanica.
Warto zobaczyć:
- W Kostryniu: (na średniowiecznym kurhanie przy drodze do przysiółka Kostryń znajduje się oryginalna kapliczka słupowa z XVII-XVIII w., nieco dalej malownicza panorama na Czulnię, otoczenie Jeziora Myczkowieckiego, pasmo Żukowa z Holicą (762 m) byłym szybowiskiem i Ostrego Działu.
- W Glinnem: nieco dalej przy szosie pomnik przyrody „Kamień Leski”, o którym Aleksander hr Fredro napisał: Kamień nad Liskiem. Powieść z podania gminnego. („Haliczanin” 1830, T. I, s. 137) oraz „Bajendę z podań gminnych w czterech obrazach, albo opowieść o Kamieniu nad Liskiem”, Dzieła 1880
Szlaki turystyczne:
- Szlak zielony pieszy górski łączący Lesko z Krysową (45 km) przechodzi przez „Kamień Leski skrajem lasu przy zabudowaniach wsi skręcając za nimi leśną dróżką w kierunku leśnego gospodarstwa szkółkarskiego i szczytu Czulni.
- Przez Kostryń można zejść szlakiem spacerowym zielonym lub rowerowym do pobliskiego Zwierzynia, a z lasu za wsią szlakiem spacerowym żółtym do Uherzec
Opracował Stanisław Orłowski
Pokaż obiekty z miejscowości Glinne