Trzcianiec (380 – 460 m n.p.m.) - to wieś w dolinie potoku Klimów. W najnowszej historii znany był z dużego gospodarstwa rolnego. W 1959 r. osiedliła się tutaj grupa osadników z Grecji. Przejęli oni PGR i utworzyli własną spółdzielnie produkcyjną. Po ich wyjeździe przejęło ją Wojskowe Gospodarstwo Rolne, które zbankrutowało w latach 90-tych. Dziś wieś wyludniła się i fascynuje wspaniałymi krajobrazami.
Ważniejsze epizody z przeszłości:
1494 r. – pierwsza historyczna wzmianka o istniejącej wsi. XVI w. – Trzcianiec wraz z Roztoką należał do rodu Szreniawitów Wzdowskich, potem do Ostaszewskich. XVII w. – źródła wymieniają zameczek obronny – fortalitium. 1822 r. – zbudowano tutaj drewnianą greckokatolicką cerkiew p.w. Narodzenia NMP, a wieś była siedzibą parafii, lecz dziś świątyni tej nie ma. XIX w. – we wsi istniały: młyn, tartak i gorzelnia. Pod koniec stulecia przeszła w posiadanie Stanisława Gniewosza. 1947 r. - po wysiedleniach 1947 r. dawne zabudowania nie zachowały się. 1959 r. – osiedliła się tutaj grupa osadników greckich, która przejeła PGR i utworzyła spółdzielnie produkcyjną. W latach 70-tych przejęło ją Wojskowe Gospodarstwo Rolne, które pracowało – wraz z jednostką wojskową – dla potrzeb rządowego ośrodka wczasowego w pobliskim Arłamowie.
Warto zobaczyć: Rezerwat przyrody „Nad Trzciańcem” o pow. 182,13 ha, w którym chroni się naturalne zbiorowiska buczyny karpackiej w formie reglowej z bogatym runem leśnym, wieloma gatunkami roślin chronionych oraz licznymi osobliwościami dendrologicznymi.
Opracował Stanisław Orłowski - Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "KARPATY"
Pokaż obiekty z miejscowości Trzcianiec